Colloquia Theologica Ottoniana

CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 39/2023
The Spirituality of Otto of Bamberg
(Duchowość Ottona z Bambergu)

Autorzy: Henryk Wejman ORCID
Uniwersytet Szczeciński, Instytut Nauk Teologicznych
Słowa kluczowe: duchowość biskup misjonarz apostoł Pomorzan sługa Chrystusa
Data publikacji całości:2023

Celem artykułu jest ukazanie duchowości Ottona z Bambergu. Cel ten został zrealizowany w czterech etapach, które odpowiadają poszczególnym częściom pracy. Najpierw ukazano podstawy duchowości Ottona z Bambergu, które stanowią akt stworzenia człowieka przez Boga na jego obraz i podobieństwo oraz jego odkupienie. Najpełniejszym aktem odpowiedzi na to Boże obdarowywanie może być ze strony człowieka tylko pokorne przyjęcie tego aktu. Najgłębszym jego wyrazem będzie pokorna służba wobec Boga i bliźnich. Ugruntowana w ten sposób duchowość może dopiero przyjąć różne formy wyrazu. W życiu Ottona z Bambergu formy te były rozmaite. Jedną z nich było jego bezgraniczne posłuszeństwo Kościołowi (z jednej strony wyrażane wiernością papieżowi, a z drugiej lojalnością wobec władzy świeckiej), innym zaś razem było jego gorliwe pełnienie posługi biskupiej i misyjnej, okazywanej chociażby w postaci regularnego głoszenia im Ewangelii czy wspierania ich w uposażeniu miejsc kultu oraz w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym, a jeszcze innym razem w poszanowaniu zwyczajów i kultury ludzi ewangelizowanych. Całość stosowania duchowości dopełnia używanie przez Ottona z Bambergu odpowiednich środków duchownych. Zaliczał do nich: modlitwę, ascezę i życie sakramentalne. Dzięki stosowaniu tych środków wzrastał duchowo i pogłębiał swoją więź z Chrystusem, stanowiąc dla następnych pokoleń wzór pogłębionej osobistej duchowości.

1.Biermann F., Bischof Otto von Bamberg in Pommern – die Missiosreisen und ihre Wirkung im archaologischen Bild, in: F. Biermann, F. Ruchhoft (eds.), Bischof Otton von Bamberg in Pommern, verlag Dr. Rudolf Habelt, Bonn 2017, pp. 97–148.
2.Bojar-Fijałkowski G., Święty Otton z Bambergu, ODiSS, Warszawa 1986.
3.Chorzępa M., Od Ottona do Erazma, “Prezbiterium” 6–8 (1974), pp. 34–45.
4.Dziewulski W., Przebieg i metody misji św. Ottona z Bambergu w latach 1124–1128, “Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia PAX” 4 (1974), pp. 38–47.
5.Fabiańczyk L., Apostoł Pomorza, Książnica Pomorska, Szczecin 2001.
6.Fenrych P., Święty Otton. Biskup, misjonarz, Europejczyk, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Szkoleniowe, Szczecin 2004.
7.Gogola J., Teologia komunii z Bogiem, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2000.
8.Jan Paweł II, Familiaris consortio, Wydawnictwo M, Watykan 1980.
9.Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość, Wydawnictwo Znak, Kraków 2005.
10.Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei, Wydawnictwo Diecezjalne, Lublin 1994.
11.Lacan M.F., Pokora, in: X. Leon-Dufour (ed.), Słownik teologii biblijnej, trans. K. Romaniuk, Pallottinum, Poznań 1990, s. 699.
12.Liman K., Dialog Herborda. Ze studiów historycznoliterackich nad biografią łacińską XII wieku, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1975.
13.Rębkowski M., Rosik S. (eds.), Biskup Otton z Bambergu i jego świat, Wydawnictwo Chronicon, Wrocław 2018.
14.Rosik S., Conversio gentis Pomeranorum. Studium świadectwa o wydarzeniach (XII), Wydawnictwo Chronicon, Wrocław 2010.
15.Rymar E., Święta Studnia, czyli misyjne dzieło patrona Pyrzyc św. Ottona biskupa bamberskiego i pamięć o nim poprzez wieki, Pyrzycka Biblioteka Publiczna, Pyrzyce 2006.
16.Słomkowski A., Teologia życia duchowego, Wydawnictwo Apostolicum, Ząbki 2000.
17.Strzelczyk J., Otton z Bambergu jako biskup Rzeszy, in: M. Rębkowski, S. Rosik (eds.), Biskup Otton z Bambergu i jego świat, Wydawnictwo Chronicon, Wrocław 2018, pp. 109–117.
18.Szulist W., Święty Otton z Bambergu, in: J.R. Bar (ed.), Polscy święci, Vol. 5, Wydawnictwo ATK, Warszawa 1985, pp. 11–27.
19.Wejman G., Biskup Otton z Bambergu w przestrzeni pomorskiego Kościoła, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2021.
20.Wejman G., Kult św. Ottona na Pomorzu, in: G. Wejman (ed.), Święty Otton z Bambergu – Ewangelizator Pomorza. Jego kult do czasów współczesnych, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2004, pp. 33–77.
21.Wejman H., Współpraca człowieka z miłosiernym Bogiem, Wydawnictwo AA, Kraków 2001.
22.Zientara B., Polityczne i kościelne związki Pomorza Zachodniego z Polską za Bolesława Krzywoustego, “Przegląd Historyczny” 61 (1970) 2, pp. 192–232.