Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.41-10
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 5/2022 (41)
Rozumienie filozofii prawa a kształt systemu prawa

Autorzy: Jan Woleński ORCID
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Słowa kluczowe: prawoznawstwo teoria prawa dogmatyka prawa prawo natury pozytywizm prawniczy
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 63

Artykuł dyskutuje miejsce filozofii prawa w dziedzinie nauk prawnych związanych z tzw. kontynentalnym systemem prawa – tradycji common law są poświęcone tylko marginalne uwagi. Przeprowadzona jest argumentacja, że tradycyjna identyfikacja filozofii prawa z aksjologią, jako badaniem stosunku prawa do moralności, jest nietrafna, ponieważ jest za wąska – analiza prawa ujawnia znacznie więcej problemów filozoficznych. Metodologiczne problemy prawoznawstwa są ilustrowane tzw. wielopłaszczyznową koncepcją prawa. Główna teza artykułu głosi, że na obecny kształt systemu prawa w istotny sposób wpłynęła pozytywizacja prawa, która dokonała się w XIX wieku. Jej konsekwencją był m.in. pozytywizm prawniczy, który postulował autonomię nauk prawnych wobec innych dyscyplin. Skutkiem tego była także nieobecność filozofii prawa w systemie nauk prawnych. Po II wojnie światowej nastąpił zwrot polegający na tym, że problematyka filozoficzna zdobyła legitymację niezależnie od tego, czy jest uprawiana w prawoznawstwie, czy też poza nim.

1.Coleman J., Himma K., Shapiro S. (red.), The Oxford Handbook of Jurisprduence and Philosophy of Law, Oxford 2004.
2.Czepita S., Koncepcje teoretycznoprawne Czesława Znamierowskiego, Poznań 1988.
3.Hołówka J., Dziobkowski B. (red.), Filozofia prawa. Normy i fakty, Warszawa 2020.
4.Hart H.L.A., Concept of Law, Oxford 1961.
5.Hart H.L.A., Pojęcie prawa, Warszawa 1998.
6.Jakubiec H., Ontologia a wielopłaszczyznowa teoria prawa, „Zeszyty Naukowe UJ – Prace z Nauk Politycznych” 1979, nr 12.
7.Lande J., Historia filozofii prawa, w: J. Lande, Studia z filozofii prawa, Warszawa 1959.
8.Lang W., Obowiązywanie prawa, Warszawa 1962.
9.Miller, Jr. F.D., C.-A. Biondi C.-A. (red.), A History of the Philosophy of Law from the Ancient Greeks to the Scholastic, Dordrecht 2007.
10.Opałek K., Problemy metodologiczne nauki prawa, Warszawa 1962.
11.Opałek K., Zagadnienia teorii prawa i teorii polityki, Warszawa 1986.
12.Opałek K., Wróblewski J., Zagadnienia teorii prawa, Warszawa 1969.
13.Padovani A., Stein P. (red,), The Jurists’ Philosophy of Law from Rome to the Seventeenth Century, Dordrecht 2007.
14.Peczenik A., Wartość naukowa dogmatyki prawa. Praca z zakresu porównawczej metodologii nauki prawa, Kraków 1966.
15.Peczenik A., Scientia Juris. Legal Doctrine as Knowledge of Law and a Source of Law, Dordrecht 2005.
16.Riley P., The Philosophers’ Philosophy of Law from the Seventeenth Century of Our Days, Dordrecht 2009.
17.Stelmach J., Sarkowicz R., Filozofia prawa XIX i XX w., Kraków 1999.
18.Woleński J., Z zagadnień analitycznej filozofii prawa, Kraków–Warszawa 1980.
19.Wronkowska S., Ziembiński Z., Zarys teorii prawa, Poznań 2001.
20.Wróblewski J., Postawa filozoficzna i filozoficzna współczesnej teorii prawa, w: J. Wróblewski, Pisma wybrane, Warszawa 2015.
21.Ziembiński Z., Problemy podstawowe prawoznawstwa, Warszawa 1980.
22.Zirk-Sadowski M., Wprowadzenie do filozofii prawa, Warszawa 2011.