Przegląd Zachodniopomorski

ISSN: 0552-4245     eISSN: 2353-3021    OAI    DOI: 10.18276/pz.2023.38-22
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS  DOAJ

Lista wydań / t. 38 (67) 2023
Organizacja dojazdów do szkół ponadpodstawowych – sposoby radzenia sobie z wykluczeniem komunikacyjnym

Autorzy: Jacek Szczepański ORCID
Uniwersytet Wrocławski

Barbara Szczepańska ORCID
Uniwersytet Wrocławski
Słowa kluczowe: wykluczenie komunikacyjne uczniowie szkół średnich obszary wiejskie
Data publikacji całości:2023

Wykluczenie komunikacyjne jest ważnym problemem społecznym. Badania literaturowe wskazują na deficyty w dostępności do komunikacji zbiorowej na obszarach wiejskich. Według badaczy w największym stopniu zagrożone wykluczeniem komunikacyjnym są: dzieci, młodzież (do osiągnięcia wieku, który pozwala na zdobycie prawa jazdy) oraz osoby starsze i schorowane. Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą w jakiś sposób dostać się do szkół, które zlokalizowane są w siedzibach gmin, najczęściej w miastach średnich i większych. Celem artykułu było przedstawienie subiektywnego wymiaru zjawiska wykluczenia komunikacyjnego: opinii uczniów dotyczących dostępności komunikacyjnej miejscowości zamieszkania, sposobów docierania do szkoły, oceny jakości obsługi swoich miejscowości przez komunikację zbiorową, posiadania prawa jazdy. Badania realizowano w trzech powiatach województwa dolnośląskiego − górowskim, milickim i oleśnickim.