Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2024.47-07
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2024 (47)
Wjazd i pobyt Ukraińców w Unii Europejskiej w obliczu konfliktu zbrojnego od lutego 2022 roku – aspekty prawne ze szczególnym uwzględnieniem przypadku Polski

Autorzy: Agata Szwed ORCID
Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: prawo międzynarodowe prawo Unii Europejskiej wojna w Ukrainie prawo migracyjne prawo uchodźcze
Data publikacji całości:2024-03
Liczba pobrań ?: 44

Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnomiędzynarodowych (w tym unijnych) dotyczących wjazdu i pobytu Ukraińców w Polsce w obliczu wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie 24 lutego 2022 roku. Analizie i ocenie poddane zostaną akty prawa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem aktów prawa UE, które są związane z tematem aktualnej sytuacji w Ukrainie i jej konsekwencjami dla Polski. Wypracowane będą wnioski de lege lata i de lege ferenda pozwalające na zapewnienie jeszcze bardziej skutecznej ochrony osób uciekających z toczącego się w Ukrainie konfliktu zbrojnego i poszukujących ochrony w Polsce. Metodologia zastosowana w badaniach obejmować będzie dwie podstawowe metody z zakresu nauk prawnych – metodę dogmatyczną oraz prawnoporównawczą. Pomocniczo wykorzystana zostanie metoda statystyczna.

1.Balouziyeh J.M., Esq., Principles of International Law, „Lake Mary” 2016.
2.Białocerkiewicz J., Status prawny cudzoziemca w świetle standardów międzynarodowych, Toruń 1999.
3.Blockmans S. (red.), A transformational moment? The EU’s response to Russia’s war in Ukraine, Brussels 2022.
4.Chetail V., The Common European Asylum System: Bric-à-Brac or System?, w: V. Chetail, P. DeBruycker, F. Maiani (red.), Reforming the Common European Asylum System: the New European Refugee Law, „Criminal Justice, Borders and Citizenship Research Paper No. 2564990” 2016.
5.Chlebny J., Stosowanie konwencji praw człowieka w sprawach o nadanie statusu uchodźcy, w: J. Góral, R. Hauser, J. Trzciński (red.), Sądownictwo administracyjne gwarantem wolności i praw obywatelskich 1980–2005, Warszawa 2005.
6.Czapliński W., Wyrozumska A., Prawo międzynarodowe publiczne. Zagadnienia systemowe, Warszawa 2004.
7.Doroszewski W. (red.), Słownik języka polskiego. Tom IX, Warszawa 1967.
8.Freudlsperger Ch., Schimmelfennig F., Rebordering Europe in the Ukraine War: community building without capacity building, „West European Politics” 2023, Vol. 46, Issue 5.
9.Goodwin-Gill G., The Refugee in International Law, New York 1996.
10.Gorodnichenko Y., Sologoub I., di Mauro B.W. (red.), Rebuilding Ukraine: Principles and policies, London–Paris 2022.
11.Guild E., Groenendijk K., The impact of war in Ukraine on EU migration, „Frontiers in Human Dynamics” 2023, nr 5.
12.Malanchuk I., Legal Framework for the Protection of Ukrainian Refugees: A Comparative Study, „Problems of Legality” 2023, Issue 160.
13.Marcinko M., Rogala B., The Ukrainian crisis: a test for international law?, „Polish Review of International and European Law” 2016, Vol. 5, Issue 1.
14.Simeon J.C., Introduction, w: J.C. Simeon (red.), Critical issues in international refugee law. Strategies Toward Interpretative Harmony, Cambridge 2010.
15.Skorupka S., Audarska H., Łempicka Z., Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1969.
16.Szymańska J., Zaangażowanie agencji UE w pomoc państwom przyjmującym uchodźców z Ukrainy, „Biuletyn PISM” 2022, nr 66 (2485).