Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2024.47-04
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2024 (47)
The European Union and humanitarian crises
(Unia Europejska a kryzysy humanitarne)

Autorzy: Anna Marcisz-Dynia ORCID
Rzeszów University
Słowa kluczowe: Unia Europejska polityka humanitarna Traktat z Lizbony rozporządzenie na temat pomocy humanitarnej międzynarodowe prawo humanitarne konsensus europejski akty sui generis
Data publikacji całości:2024-03
Liczba pobrań ?: 31

Celem i założeniem niniejszego opracowania jest wskazanie ewolucji i mechanizmów udzielania pomocy humanitarnej przez Unię Europejską. Nie ulega wątpliwości, że jest to problematyka istotna, jednak dopiero w Traktacie z Lizbony doczekała się bezpośredniej podstawy prawnej odnoszącej się do pomocy humanitarnej i stała się przedmiotem odrębnej polityki. Jej założenia, struktura i mechanizmy finansowania zostały uściślone na mocy unifikacji, jak i harmonizacji aktów prawa pochodnego, w tym również aktów sui generis, które wywarły określony wpływ na obszar działań zewnętrznych w omawianym aspekcie. Zasadniczym celem niniejszej pracy jest przybliżenie ram prawnych i politycznych pomocy humanitarnej wraz z przykładami dotyczącymi praktycznych aspektów niesienia pomocy. W pracy posłużono się metodą formalno-dogmatyczną i prawnoporównawczą polegającą m.in. na próbie poszukiwania adekwatnych rozwiązań prawnych dla szeroko pojętej pomocy humanitarnej udzielanej przez Unię Europejską.

1.Ambukita E., Współpraca Unii Euroejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku z uwzględnieniem Afryki Subsaharyjskiej, “Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2017, No. 498.
2.Barczak-Oplustil A., Wróbel W., Udzielanie pomocy humanitarnej jako działanie (pierwotne) i legalne, “Iustitia” 2022, No. 1.
3.Cichos K., Unijna polityka na rzecz rozwoju. Zagadnienia prawne, Katowice 2016.
4.Dobrowolska-Polak J., Pomoc humanitarna, in: A. Florczak (ed.), Organizacje międzynarodowe w działaniu, Wrocław 2014.
5.Ecker Ch., EU Powers Under External Pressure, How the EU´s External Actions Alter Its Internal Structures, Oxford 2019.
6.Gajda A., Pomoc humanitarna a Unia Europejska, in: L. Brodowski, D. Kuźniar-Kwiatek (eds.), Unia Europejska a prawo międzynarodowe, Rzeszów 2015.
7.Kaczmarek F., Stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec pomocy humanitarnej, “Przegląd Politologiczny” 2019, No. 2.
8.Karczmarek F., Unia Europejska wobec Światowego Szczytu Humanitarnego, “Rocznik Integracji Europejskiej” 2016, No. 10.
9.Kenig-Witkowska M.M., Unia Europejska jako podmiot świadczący pomoc humanitarną, in: P. Grzebyk, E. Mikos- Skuza (eds.), Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki, Warsaw 2016.
10.Mikos-Skuza E., Pomoc humanitarna w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, in: P. Grzebyk, E. Mikos-Skuza (eds.), Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki, Warsaw 2016.
11.Muzyczka K., Polityka humanitarna w Unii Europejskiej, “Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego” 2015, No. 1.
12.Pariat M., Guest Editorial. The EU Humanitarian Aid Policy: Progress and Challenges, “European Foreign Affairs Review” 2019, No. 24(1).
13.Piron A., The EU’s humanitarian aid policy in the post-Lisbon context: an analysis of the decision-making process towards the Palestinian and Ukrainian crises 2010-2021, Department of European political and governance studies, “Bruges Political Research” 2022, No. 90.