Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2024.47-01
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2024 (47)
Cooperation and interoperability between public security services and medical service in the aspect of CBRN threats in the territory of the Republic of Poland
(Współpraca i interoperacyjność służb bezpieczeństwa publicznego i służb medycznych w aspekcie zagrożeń CBRN na terytorium RP)

Autorzy: Marcin Konieczny ORCID
Police Academy in Szczytno
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo publiczne służby bezpieczeństwa publicznego podmioty medyczne zagrożenia CBRN
Data publikacji całości:2024-03
Liczba pobrań ?: 54

W artykule poruszono problematykę współpracy i interoperacyjności pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne a służbami ratowniczymi, w tym jednostkami ratownictwa medycznego. Temat wydaje się interesujący ze względu na narastający problem zagrożeń wynikających z ewentualnego wykorzystania środków CBRN. Z reguły toksyczne chemikalia, wszelkiego rodzaju patogeny oraz substancje radioaktywne i nuklearne mogą wymknąć się spod kontroli, ale można je również wykorzystać celowo – w atakach terrorystycznych. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, a także środowiska. Autor stawia tezę, że w kontekście tego typu zagrożenia współpraca pomiędzy podmiotami wyznaczonymi do ratowania zdrowia i życia jest niewystarczająca i bezwzględnie wymaga wdrożenia metod zapewniających lepszą koordynację działań. Na podstawie dostępnej literatury przedmiotu w artykule omówiono pojęcia bezpieczeństwa publicznego oraz bezpieczeństwa zdrowotnego, a także stojące przed nimi zagrożenia. Celem opracowania jest analiza wspólnych szkoleń, metod i systemów współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, w szczególności zasad powiadamiania i informowania o zagrożeniach związanych z możliwym wykorzystaniem CBRN, głównie w zakresie zapobiegania tym zagrożeniom, reagowania na nie oraz przeciwdziałania i podejmowania odpowiednich działań ochronnych. W artykule poruszono problematykę obowiązków, zakresu odpowiedzialności i kompetencji poszczególnych formacji w świetle obowiązujących regulacji prawnych. Omówiono także nierozwiązany problem niedostatecznej koordynacji i wymiany informacji podczas prowadzenia działań. Wskazano rozwiązania i rekomendacje, które mogłyby wypełnić tę lukę z korzyścią dla bezpieczeństwa publicznego i organów państwa. Metodą badawczą przyjętą na potrzeby niniejszego opracowania jest analiza literatury przedmiotu.

1.Bonisławska B., Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, “Zeszyty Naukowe WSEI Administracja” 2012, No. 2.
2.Ciekanowski Z., Rodzaje i źródła zagrożeń bezpieczeństwa, “Nauki Humanistyczne i Społeczne na Rzecz Bezpieczeństwa” 2010, No. 6.
3.Ficoń K., Inżynieria zarządzania kryzysowego. Podejście systemowe, Warsaw 2019.
4.Gierszewski J., Bezpieczeństwo wewnętrzne. Zarys systemu, Warsaw 2013.
5.Grzywna P., Bezpieczeństwo zdrowotne w nauce o polityce społecznej. Wprowadzenie do dyskusji, Katowice 2017.
6.Jakubczak R., Flis J. (eds.), Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku. Wyzwania i strategie, Warsaw 2006.
7.Jankiewicz E., WAT i ABW współpracują w zakresie zagrożeń CBRNE, 21 September 2021, Wojsko Polskie, https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/aktualnosci-w/wat-i-abw-wspolpracuja-w-zakresie-zagrozen-cbrne.
8.Kitler W., Organizacja bezpieczeństwa narodowego RP w kontekście ochrony ładu wewnętrznego w państwie, “Zeszyty Naukowe AON” 2013, No. 4.
9.Kopczewski M., Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa – wybrane elementy, “Studia społeczno-polityczne” 2013, No. 10.
10.Lis W., Bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny jako sfera działania administracji publicznej, Lublin 2015.
11.Łasińska A., Szkolenie z zakresu reagowania na zdarzenia z udziałem czynnika CBRN, “Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego” 2019, No. 20(11).
12.Mierzejewski D.J., Bezpieczeństwo europejskie w warunkach przemian globalizacyjnych, Toruń 2011.
13.Osierda A., Prawne aspekty pojęcia bezpieczeństwa i porządku publicznego, “Studia Iuridica Lublinensia” 2014, No. 23.
14.Pieprzny S., Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego, Rzeszów 2012.
15.Pikulski S., Prawne środki zwalczania terroryzmu, Olsztyn 2000.
16.Ściborek Z., Bezpieczeństwo wewnętrzne. Podręcznik akademicki, Toruń 2017.
17.Święcicki J., Ogólne zasady przygotowania sił i środków cywilnej służby zdrowia do ratowania zdrowia i życia ludzi w sytuacjach nadzwyczajnych i w czasie wojny, Warsaw 2002.
18.Trzos A., Przygotowanie oddziału ratunkowego na zagrożenia CBRNiE, “Na Ratunek” 2020, No. 3.
19.Trzos A., Łyziński K., Jurowski K., Ratownictwo medyczne w zdarzeniach CBRNE/HAZMAT, “Safety & Fire Technology” 2019, No. 54.
20.Ura E., Pieprzny S. (eds.), Służby i formacje mundurowe w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszów 2010.
21.Wasiuta O., Klepka R., Kopeć R. (eds.), Vademecum bezpieczeństwa, Kraków 2018.
22.“Większa świadomość, większe bezpieczeństwo”. ABW ćwiczy z IED i CBRN, 21.07.2021, Infosecurity24, https://infosecurity24.pl/sluzby-specjalne/wieksza-swiadomosc-wieksze-bezpieczenstwo-abw-cwiczy-z-ied-i-cbrn.
23.Zaborowski J., Administracyjno-prawne ujęcie pojęć “bezpieczeństwo publiczne” i “porządek publiczny” (niektóre uwagi w świetle unormowań prawnych) 1983–1984, “Zeszyty Naukowe Akademii Spraw Wewnętrznych” 1985, No. 41.