Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.46-08
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 5/2023 (46)
Wniosek o wykładnię wyroku i skarga kasacyjna jako środki usuwania niejasności uzasadnienia wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego

Autorzy: Piotr Ostrowski ORCID
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Słowa kluczowe: niezrozumiałość uzasadnienia strona postępowania wykładnia wyroku skarga kasacyjna
Liczba stron:14 (115-128)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 39

Abstrakt

Celem artykułu jest ustalenie, czy wniosek o wykładnię wyroku i skarga kasacyjna stanowią de lege lata skuteczne środki usuwania niejasności pisemnych uzasadnień wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych. Instytucje te przeanalizowano za pomocą metody dogmatycznej oraz metody analizy i krytyki piśmiennictwa. Z kolei zdatność tych środków prawnych do realizacji ww. celu oceniono za pomocą metody analizy i konstrukcji logicznej, tj. 1) skuteczność wniosku o wykładnię wyroku oceniono, zestawiając przesłanki jego zasadności z wybranymi sytuacjami, w których strona mogłaby nie zrozumieć otrzymanego wyroku, oraz 2) skuteczność skargi kasacyjnej przeanalizowano z punktu widzenia przydatności tej instytucji do eliminowania wyroków, których uzasadnienia zostały sporządzone w sposób nieczytelny. Badanie wykazało, że żadna z tych instytucji nie stanowi de lege lata skutecznego środka usuwania wątpliwości strony co do treści otrzymanego uzasadnienia. Celem wniosku o wykładnię wyroku nie jest usuwanie subiektywnych wątpliwości strony odnośnie do treści wyroku, a jedynie pewnej kategorii wątpliwości określanych w orzecznictwie mianem ,,rzeczywistych”. Orzecznictwo ani doktryna nie wyjaśniają jednak, jak należy rozumieć to pojęcie. W ocenie autora, środek ten służy przede wszystkim osobom biegłym w języku prawniczym, a nie szerokiemu gronu obywateli. Z kolei zarzut kasacyjny naruszenia przez WSA art. 141 § 4 p.p.s.a. ma ograniczone zastosowanie z uwagi na treść art. 174 pkt 2 p.p.s.a., tj. konieczność wykazania, że naruszenie uniemożliwia przeprowadzenie kontroli instancyjnej. Aktualna wykładnia tych przepisów prowadzi do faktycznego ograniczenia konstytucyjnych funkcji uzasadnień do funkcji formalnej i kontrolnej. Ponadto, zgodnie z aktualnym orzecznictwem, okoliczność, że strona nie rozumie otrzymanego orzeczenia, nie uzasadnia jeszcze konieczności jego uchylenia.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Apanowicz J., Metodologia ogólna, Gdynia 2002.
2.Dauter B., Kabat A., Niezgódka-Medek M., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2021, LEX.
3.Dąbrowski S., Łazarska A., Uzasadnienie orzeczeń sądowych w procesie cywilnym, ,,Przegląd Sądowy” 2012, nr 3.
4.Gołąb Z., Heinz A., Polański K., Słownik terminologii językoznawczej, Warszawa 1970.
5.Hauser R., Wierzbowski M. (red.), Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2021, Legalis.
6.Mastor W., L’Art de la motivation. Substance du droit. Mieux motiver pour mieux juger, Paryż 2020.
7.Nowak P., Zdanikowski P., Konecki J., Uzasadnienie orzeczenia sądu powszechnego. Język, struktura, metodyka, Warszawa 2022.
8.Pieter J., Ogólna metodologia pracy naukowej, Wrocław 1967.
9.Rojek-Socha P., Uzasadnienia wyroków wciąż długie i zawiłe – opracowano wzór jak je pisać, 21.09.2021 r., www.prawo.pl/prawnicy-sady/uzasadnienie-wyroku-jakiepowinno-byc-model-opracowany-przez,510730.html.
10.Rzucidło I., Uzasadnienie orzeczenia sądowego, Warszawa 2020, LEX.
11.Safjan M., Bosek L. (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86, Warszawa 2016, Legalis.
12.Szustakiewicz P., Skoczylas A. (red.), Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2016, Legalis,
13.Uzasadnienia orzeczeń sądowych a efektywność wymiaru sprawiedliwości, 8.10.2013 r., Sąd Najwyższy, www.inpris.pl/fileadmin/user_upload/documents/INPRIS_THEMIS_Uzasadnienia_Konferencja_2013_w_SN.pdf.
14.Zawłocki R. (red.), Uzasadnienia wyroków sądu karnego na urzędowych formularzach. Komentarz. Wzory. Orzecznictwo, Warszawa 2021, LEX.