Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2023.44-01
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 3/2023 (44)
Dezinformacja – definicja, zagrożenia, reakcja

Autorzy: Agnieszka Bień-Kacała ORCID

Tomasz Kacała ORCID
Headquarters Multinational Division South East – Bukareszt, Rumunia
Słowa kluczowe: dezinformacja propaganda środowisko informacyjne wprowadzenie w błąd
Data publikacji całości:2023
Liczba pobrań ?: 238

W artykule zaprezentowano definicję i elementy składowe środowiska informacyjnego, jego wymiary oraz zachodzące w nim zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań i zagrożeń. Ponadto scharakteryzowane w nim zostały takie pojęcia jak dezinformacja, wprowadzenie w błąd czy propaganda, stanowiące istotne elementy zagrażające funkcjonowaniu demokracji, oraz środki, jakie należy podjąć, aby zniwelować negatywne skutki powyższych zjawisk.

1.Alviar Garcia H., Frankenberg G., Authoritarian structures and trends in consolidated democracies, w: A. Sajó, R. Uitz, S. Holmes (red.), Routledge Handbook of Illiberalism, Routledge 2022.
2.Barroso L.R., Hate, Lies, and Democracy, „International Journal of Constitutional Law” 2022, Blog, January 22, http://www.iconnectblog.com/2022/01/hate-lies-anddemocracy.
3.Chyliński M., Kompetencje informacyjne i kompetencje medialne wobec procesów zarządzania uwagą masowej publiczności, „Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej. Seria: Organizacja i Zarządzanie” 2017, nr 106.
4.Dragan M., Rola dostępnych źródeł informacji, „Przegląd Sił Zbrojnych” 2018, nr 3.
5.Fallis D., What is Disinformation?, „Library Trends” 2015, nr 3.
6.Głowacka E., Ekologia informacji – sposób na choroby informacyjne?, http://konferencja.biblio.cm.umk.pl/fileadmin/pelne_teksty/nowy__ekologia_inf..doc.
7.Jowett G.S., O’Donnell V., Propaganda & Persuasion, London 2015.
8.Kacała T., Dezinformacja i propaganda w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2015, nr 2(24).
9.Kacała T., Identyfikacja wyzwań i zagrożeń w środowisku informacyjnym, w: E. Kochanek, K. Ligęza, J. Kupiński (red.), Geopolityczne aspekty bezpieczeństwa, Gdynia 2019.
10.Kacała T., Military Leadership in the Context of Challenges and Threats Existing in Information Environment, „Journal of Corporate Responsibility and Leadership” 2015, nr 2(1).
11.Koncepcja komunikacji strategicznej w Siłach Zbrojnych RP, Bydgoszcz 2013.
12.McManus Ch., Michaud C., Never Mind the Buzzwords: Defining Fake News and Post-Truth, w: J. Althuis, L. Haiden, Fake News: A Roadmap, Ryga 2018.
13.Modrzejewski Z., Operacje informacyjne, Warszawa 2015.
14.NATO Strategic Communication Handbook V1.0, NATO SACT/SHAPE, 20 September 2017.
15.Röttger P., Vedres B., The Information Environment and its Effects on Individuals and Groups. An Interdisciplinary Literature Review, Submitted 30th of April 2020, https://royalsociety.org/-/media/policy/projects/online-information-environment/oie-the--information-environment.PDF.
16.Wstępna Koncepcja Operacjonalizacji Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych RP, Warszawa 2016.