Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2022.41-03
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 5/2022 (41)
Wykładnia funkcjonalna przepisów prawa gospodarczego publicznego w świetle rozwiązań wprowadzonych w ustawie – Prawo przedsiębiorców

Autorzy: Dariusz Kowalski ORCID
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Słowa kluczowe: wykładnia funkcjonalna wykładnia prawa gospodarczego publicznego ustawa Prawo przedsiębiorców
Data publikacji całości:2022
Liczba pobrań ?: 74

Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza dopuszczalności oraz zasadności stosowania wykładni funkcjonalnej przepisów prawa gospodarczego publicznego. Punktem wyjścia artykułu jest określenie ram prawa gospodarczego publicznego. Na temat granic tej gałęzi prawa wypowiadali się m.in. R. Hauser, L. Kieres, A. Wróbel czy C. Żuławska. Przyjmując uogólnienie, zgodnie z którym prawo gospodarcze publiczne reguluje zasady związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, powstaje pytanie, czy z uwagi na to, że jest to podgałąź prawa publicznego, dopuszczalne jest stosowanie wykładni funkcjonalnej przez organy administracji publicznej w tym zakresie. Punktem odniesienia są wprowadzone w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców rozwiązania, mające służyć m.in. wspieraniu wolności działalności gospodarczej, która przyczynia się do rozwoju gospodarki oraz do wzrostu dobrobytu społecznego. Wsparcie wolności gospodarczej miało polegać m.in. na zorganizowaniu aparatu organów administracji publicznej „przyjaznego przedsiębiorcom”. Aby osiągnąć założone cele, wskazane problemy analizowano głównie na podstawie badań niereaktywnych, polegających na ocenie dostępnych informacji. Analiza uwzględniała studia aktów normatywnych, branżowych raportów, a także orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu jest metoda dogmatycznoprawna, której przedmiotem jest analiza treści aktów normatywnych regulujących zasady wykonywania działalności gospodarczej. Metoda ta została uzupełniona metodą jakościową uwzględniającą osiem pogłębionych wywiadów z przedstawicielami organów administracji publicznej, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami związków zrzeszających przedsiębiorców, a także analizą dziesięciu orzeczeń sądowych. Wnioski z przeprowadzonych badań pozwalają stwierdzić, że stosowanie przepisów prawa gospodarczego publicznego budzi wiele wątpliwości. Pomimo że wykładnia funkcjonalna mogłaby przyczynić się do bardziej efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, jest rzadko wykorzystywana, co pogłębia niepewność prawną, a w konsekwencji może prowadzić do ograniczenia rozwoju gospodarki.

1.Chauvin T., Stawecki T., Winczorek P., Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa 2019.
2.Hauser R., Niewiadomski Z., Wróbel A., System Prawa Administracyjnego, Publiczne prawo gospodarcze, t. 8 A, Warszawa 2018.
3.Kieres L., Publiczne Prawo Gospodarcze – kierunki rozwoju – nowe instytucje, w: J. Boć, A. Chajbowicz (red.), Nowe problemy badawcze w teorii prawa administracyjnego, Warszawa 2009.
4.Kowalski D., Prawo gospodarcze publiczne – aktualne problemy i wyzwania na przykładach cyfryzacji i robotyzacji, D. Jagiełło, S. Kursa, F. Parente (red.), Wpływ informatyzacji na system prawa. Wybrane zagadnienia, Warszawa 2021.
5.Morawski L., Wstęp do prawoznawstwa, Toruń 2000.
6.Leszczyński L., Wykładnia prawa, odmienności w wybranych gałęziach prawa, Lublin 2006.
7.Skowrońska A., Tarnawa A., Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Warszawa 2021.
8.Spyra T., Granice wykładni prawa, Kraków 2006.
9.Strzyczkowski K., Prawo gospodarcze publiczne, Warszawa 2011.
10.Żuławska C., Co to jest prawo gospodarcze?, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 1993, nr 1.