Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie

ISSN: 1230-0780     eISSN: 2719-4337    OAI    DOI: 10.18276/skk.2023.30-06
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 30 2023
Oblicza świętości Ottona z Bambergu i płynące z nich przesłania dla współczesnych ludzi

Autorzy: Henryk Wejman ORCID
Biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin, Instytut Nauk Teologicznych
Słowa kluczowe: duchowość powołanie świętość wierność Chrystusowi jedność Kościoła
Data publikacji całości:2023

Celem niniejszego przedłożenia było ukazanie wartości postawy świętości Ottona z Bambergu dla współczesnych ludzi. Realizacja tak określonego celu nie mogła nie rozpocząć się od odsłonięcia uwarunkowań nadprzyrodzonych świętości, tj. Bożego powołania człowieka do niej, i tych naturalnych, tj. świadomości tego Boskiego zaproszenia ze strony Ottona. Następnym krokiem w realizacji celu było zaprezentowanie responsoryjnego wymiaru powołania do świętości, czyli ukazaniu Ottonowej odpowiedzi na to powołanie. W zakres tej odpowiedzi ze strony Ottona weszły: ofiarna posługa Chrystusowi w Jego Kościele, wrażliwość na bliźnich i wierność osobistej godności i powierzonej misji. Te trzy elementy stanowiły formy pełnienia przez Ottona powołania do świętości. Ich odsłonięcie pozwoliło na uwypuklenie płaszczyzn jego oddziaływania na współczesne działania ludzi w społeczeństwie. W tym względzie wpływu jego postawy świętości można upatrywać we wskazaniu na podstawę wszelkiego ładu w społeczeństwie i jedności w Kościele, jakim jest wierność Chrystusowej Ewangelii, w okazywaniu wsparcia ludziom w potrzebie jako wymiaru świadectwa o Chrystusie i w otwartości w duchu dialogu na ludzi, którzy wyznają inną wiarę i kierują się odmiennym światopoglądem jako podstawy wprowadzania między nimi pokoju. Właśnie w tych płaszczyznach zawiera się aktualność duchowości Ottona z Bambergu.

1.Augustyn z Hippony. Wyznania. Tłum. Zygmunt Kubiak. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1972.
2.Biermann, Franz. „Bischof Otto von Bamberg in Pommern – die Missionsreisen und ihre Wirkung im archäologischen Bild”. W: Bischof Otton von Bamberg in Pommern, red. Franz Biermann, Franz Ruchhoft, 97–148. Bonn: Verlag Dr. Rudolf Habelt, 2017.
3.Biskup Otton z Bambergu i jego świat, red. Marian Rębkowski, Stanisław Rosik. Wrocław: Wydawnictwo Chronicon, 2018.
4.Bojar-Fijałkowski, Gracjan. Święty Otton z Bambergu. Warszawa: Wydawnictwo ODiSS, 1986.
5.Bolewski, Jan. „Program odnowy niepodległości”. Więź 5 (1999): 123–136.
6.Chorzępa, Michał. „Od Ottona do Erazma”. Prezbiterium 6–8 (1974): 34–45.
7.Del Noce, Agostino. „Filosofia dell’esistenza”. W: Il Redemptore dell’uomo. Testo e commenti, 25–39. Roma: Wydawnictwo Agora, 1979.
8.Dziewulski, Władysław. „Przebieg i metody misji św. Ottona z Bambergu w latach 1124–1128”. Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia PAX 4 (1974): 38–47.
9.Fabiańczyk, Lech. Apostoł Pomorza. Szczecin: Książnica Pomorska, 2001.
10.Fenrych, Przemysław. Święty Otton. Biskup, misjonarz, Europejczyk. Szczecin: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Szkoleniowe, 2004.
11.Kowalska, Faustyna. Dzienniczek. Kraków–Stockbridge–Rzym: Wydawnictwo Diecezjalne, 1981.
12.Liman, Kazimierz. Dialog Herboda. Ze studiów historycznoliterackich nad biografią łacińską XII wieku. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 1975.
13.Ogórek, Placyd. Czym jest świętość. Kraków: Wydawnictwo Diecezjalne, 1982.
14.Rosik, Stanisław. „Conversio entis Pomeranorum”. Studium świadectwa o wydarzeniach (XII). Wrocław: Wydawnictwo Chronicon, 2010.
15.Rymar, Edward. Święta Studnia, czyli misyjne dzieło patrona Pyrzyc św. Ottona biskupa bamberskiego i pamięć o nim poprzez wieki. Pyrzyce: Wydawnictwo Pyrzycka Biblioteka Publiczna, 2006.
16.Sobór Watykański II. „Konstytucja dogmatyczna o Kościele «Lumen gentium»”. W: Sobór Watykański II, Konstytucje, dekrety, deklaracje. Tekst polski, 105–166. Poznań: Wydawnictwo Pallottinum, 1967.
17.Sobór Watykański II. „Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym «Gaudium et spes»”. W: Sobór Watykański II, Konstytucje, dekrety, deklaracje. Tekst polski, 811–987. Poznań: Wydawnictwo Pallottinum, 1967.
18.Strzelczyk, Jerzy. „Otton z Bambergu jako biskup Rzeszy”. W: Biskup Otton z Bambergu i jego świat. red. Marian Rębkowski, Stanisław Rosik, 109–117. Wrocław: Wydawnictwo Chronicon, 2018.
19.Szulist, Władysław. „Święty Otton z Bambergu”. W: Polscy święci. T. 5, red. Jan R. Bar, 11–27. Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej, 1985.
20.Wejman, Grzegorz. Biskup Otton z Bambergu w przestrzeni pomorskiego Kościoła. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2021.
21.Wejman, Grzegorz. „Kult św. Ottona na Pomorzu”. W: Święty Otton z Bambergu – Ewangelizator Pomorza. Jego kult do czasów współczesnych, red. Grzegorz Wejman, 33–77. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Rozprawy 2, 2004.
22.Zientara, Benedykt. „Polityczne i kościelne związki Pomorza Zachodniego z Polską za Bolesława Krzywoustego”. Przegląd Historyczny 61, 2 (1970): 192–232.