Przegląd Zachodniopomorski

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Barbara Szczepańska ORCID
Uniwersytet Wrocławski
Słowa kluczowe: innowacje biologiczne postęp biologiczny gospodarstwa rolne nowoczesny rolnik biological innovations biological progress agricultural farms modern farmer
Data publikacji całości:2023

W artykule zaprezentowano wyniki badań, których realizacja pozwoliła nakreślić wzór nowoczesnego rolnika oraz ocenić, czy jego cechy konstytutywne przekładają się (i w jaki sposób) na skłonność do wdrażania w gospodarstwie innowacji biologicznych. Dla rolnictwa indywidualnego w Polsce innowacje biologiczne mają kluczowe znaczenie z kilku powodów. Ich wprowadzaniem są jednak zainteresowane głównie gospodarstwa większe obszarowo, w których działa przymus ekonomiczny. W gospodarstwach średnich (5–50 ha) przymus taki nie występuje, m.in. z uwagi na to, że mają one nierzadko zróżnicowane źródła dochodu, zatem trzeba rozpoznać czynniki, które mogą sprzyjać innowacjom oraz te, które są głównymi barierami dla ich wprowadzenia. Zgodnie z wynikami badań, czynniki te są związane z realizacją wzoru nowoczesnego rolnika.