Przegląd Zachodniopomorski

Lista wydań / t. 38 (67) 2023

Autorzy: Karolina Tomczyk-Kozioł ORCID
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Słowa kluczowe: masoneria loże masońskie spisy członków Królewskie i Miejskie Gimnazjum Gimnazjum Mariackie
Data publikacji całości:2023

Członkami działających w Szczecinie lóż masońskich byli również nauczyciele wykładający w działającym od 1805 roku Królewskim i Miejskim Gimnazjum (Königliches und Stadtgymnasium), a od 1869 roku w Gimnazjum Mariackim (Königliches Marienstiftsgymnasium). Przebieg ich kariery zawodowej, równoległy z działalnością wolnomularską, można analizować na podstawie zachowanych roczników spisów członków lóż masońskich. Oprócz informacji o wykonywanym zawodzie i piastowanym stanowisku, w spisach odnotowano także awanse wolnomularzy na kolejne stopnie wtajemniczenia oraz pełnione funkcje. Wśród mistrzów czcigodnych, stojących na czele loży i kierujących jej pracami, znaleźli się m.in. profesorowie Justus Günther Grassmann oraz Hermann Hering. Masonami byli także polihistor Hermann Grassmann, wybitny matematyk i językoznawca oraz sławny kompozytor i dyrygent Carl Löwe. Celem artykułu jest zaprezentowanie spisów członków lóż jako cennego źródła historycznego oraz zasygnalizowanie tematów (obszarów) badawczych, w których mogłyby być wykorzystane.