Colloquia Theologica Ottoniana

Data publikacji całości:2023
Seitenanzahl:19 (173-191)

Abstract

Przedmiotem artykułu jest aksjomatyzacja logiki Ł-modalnej Jana Łukasiewicza. Logika ta jest ściśle regularną, czterowartościową logiką modalną, której matryca jest produktem dwóch różnych matryc klasycznego rachunku zdań. Logika Ł-modalna wyrasta wprost z dyskusji filozoficznych i badań logicznych prowadzonych w szkole lwowsko-warszawskiej, które to dotyczyły zmienności wartości logicznych w czasie, wartości logicznych zdań opisujących przyszłe zdarzenia przygodne oraz modalności temporalnych. Artykuł ten ma dostarczyć przeglądu aksjomatyk tejże logiki, a następnie wskazać na zachodzące pomiędzy nimi podobieństwa i różnice. W tym celu skupię się najpierw na omówieniu cech takich, jak niezależność, prostota i liczba użytych symboli, a następnie dokonam za ich pomocą analizy oraz porównania wybranych aksjomatyk. Analiza sama w sobie będzie dotyczyć następujących aksjomatyk: (a) oryginalnej aksjomatyki Łukasiewicza, zawierającej zmienną funktorową δ; (b) aksjomatyki Lemmona; (c) aksjomatyki Kripkego; (d) aksjomatyki Dywana; (e) aksjomatyki Tkaczyka z tzw. aksjomatem skaczącej konieczności; oraz (f) aksjomatyki zawierającej funktor trójwartościowy.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Dywan Z., Najkrótsze aksjomaty modalnej logiki Łukasiewicza, „Roczniki Filozoficzne” 64 (2016) 2, s. 5–9.
2.Font J.M., Hájek P., On Łukasiewicz’s Four-Valued Modal Logic, „Studia Logica: An International Journal for Symbolic Logic” 70 (2002) 2, s. 157–182.
3.Lemmon E.J., Algebraic Semantics for Modal Logics, „The Journal of Symbolic Logic” 31 (1966) 2, s. 191–218.
4.Łukasiewicz J., O zmiennych funktorach od argumentów zdaniowych, w: J. Słupecki (red.), Z zagadnień logiki i filozofii – pisma wybrane, PWN, Warszawa 1961.
5.Łukasiewicz J., System logiki modalnej, w: J. Słupecki (red.), Z zagadnień logiki i filozofii – pisma wybrane, PWN, Warszawa 1961.
6.Łukasiewicz J. , Uwagi filozoficzne o wielowartościowych systemach rachunku zdań, w: J. Słupecki (red.), Z zagadnień logiki i filozofii – pisma wybrane, PWN, Warszawa 1961.
7.Tkaczyk M., Futura Contingentia, Wydawnictwo KUL, Lublin 2015.
8.Tkaczyk M., On Axiomatization of Łukasiewicz’s Four-Valued Modal Logic, „Logic and Logical Philosophy” 20 (2011) 3, s. 215–232.