Studia i Prace WNEiZ US

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Prace WNEiZ

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096     DOI: 10.18276/sip.2017.50/1-08

Lista wydań / nr 50/1 2017
Próba modelowania przestrzennych czynników wzrostu gospodarczego w podregionach w Polsce w 2012 roku

Rok wydania:2017
Klasyfikacja JEL: C21 C51 C52 O47
Słowa kluczowe: ekonometria przestrzenna wzrost gospodarczy
Autorzy: Mariusz Doszyń
Uniwersytet Szczeciński

Krzysztof Heberlein
Uniwersytet Szczeciński

W artykule zweryfikowana została hipoteza o występowaniu efektów przestrzennych w modelach, w których zmienną objaśnianą jest PKB per capita, natomiast zmiennymi objaśniającymi są głównie zmienne wyrażające podstawowe czynniki wzrostu gospodarczego (wartość brutto środków trwałych na zatrudnionego, stopa bezrobocia). Badanie dotyczyło podregionów w Polsce w 2012 roku. Do oszacowania zależności przestrzennych wykorzystano statystykę globalną Morana oraz modele ekonometrii przestrzennej, w których uwzględniane były „opóźnienia” przestrzenne zmiennej objaśnianej lub zmiennych objaśniających. Oszacowano również model z efektami przestrzennymi w resztach modelu. W końcowym etapie badania modele te zostały porównane ze względu na kryteria informacyjne.

1.Anselin, L., Bera, A.K. (1998). Spatial Dependence in linear Regression Models with an Introduction to Spatial Econometrics. W: A. Ullah, D.E.A. Giles (red.), Handbook of Applied Economic Statistics (s. 237–289). New York: Marcel Dekker.
2.Arbia, B. (2006). Spatial Econometrics: Statistical Foundations and Applications to Regional Convergence. Berlin: Springer-Verlag.
3.Bivand, R.S., Pebesma, E.J., Gómez-Rubio, V. (2008). Applied Spatial Data Analysis with R. Berlin: Springer-Verlag.
4.Haining, R. (2005). Spatial Data Analysis. Theory and Practice. Cambridge: Cambridge University Press.
5.Kopczewska, K. (2006). Ekonometria i statystyka przestrzenna z wykorzystaniem programu R CRAN. Warszawa: CeDeWu.
6.LeSage, J.P., Pace, R.K. (2010). Spatial Econometric Models. W: M.M. Fischer, A. Getis (red.), Handbook of Applied Spatial Analysis. Software Tools, Methods and Applications (s. 355–376). Berlin: Springer-Verlag.
7.Przybycin, Z. (2004). Metody i modele statystyki przestrzennej. Katowice: Wyd. AE w Katowicach.
8.Suchecki, B. (red.) (2010). Ekonometria przestrzenna. Metody i modele analizy danych przestrzennych. Warszawa: C.H. Beck.