Ekonomiczne Problemy Usług

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Usług

ISSN: 1896-382X     eISSN: 2353-2866    OAI    DOI: 10.18276/epu.2017.128-03
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / nr 128 2017
Port logistic park - a case study
(Portowy park logistyczny -analiza przypadku)

Autorzy: Dariusz Bernacki
Maritime University in Szczecin Engineering and Economic Faculty on Transport Transport Management Institute

Christian Lis
University of Szczecin The Faculty of Economics and Management Institute of Statistics and Econometrics
Słowa kluczowe: portowy park logistyczny badania analityczne
Data publikacji całości:2017
Klasyfikacja JEL: O18 Q51 G00

W gospodarce portowej, obok centrów logistycznych, centrów magazynowych i cen­trów dystrybucyjnych pojawiają się nowe formy organizacyjne działalności logistycznej w postaci centrów magazynowo-produkcyjnych, zwanych parkami logistycznymi. Celem artykułu jest przed­stawienie zagadnień związanych z rozwojem działalności prowadzonej w portowych parkach logi­stycznych, ustalenie ilościowych aspektów rozwoju działalności, wskazanie na problem dotyczące transportowej obsługi parków logistycznych. W części opisowej wykorzystano metodę porównaw­czą, a w zakresie ilościowych aspektów działalności parku logistycznego posłużono się metodami statystycznymi, co pozwoliło na oszacowanie wielkości obrotów magazynowych i natężenia mchu drogowego. Badania analityczne przeprowadzono na przykładzie parku logistycznego powstają­cego na terenie portu morskiego w Szczecinie.

1.Bernacki, D. (2012a). Port morski w systemie zarządzania łańcuchem dostaw. Logistyka, 5, 290-298. Bernacki, D. (2012b). Usługi wartości dodanej jako element koncepcji logistycznej portu morsk¬iego. Logistyka, 4, 25-28.
2.Bernacki, D„ Lis, Ch. (2017). Modernizacja dostępu drogowego do portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Miedzyodrza. Szczecin.
3.Christowa, C. (2012). System zarządzania procesem badań naukowych w zakresie modelowania portowych centrów logistycznych. In: H. Salmonowicz (ed.), Transport morski w międzynaro-dowych procesach logistycznych (pp. 21-33). Szczecin: Wydawnictwo Zapol.
4.Fechner, I. (2008). Miejsce centrum logistycznego w warstwie pojęciowej infrastruktury logistycznej. Logistyka, 3.
5.Grzelakowski, A.S. (2012). Porty morskie w międzynarodowych procesach logistycznych oraz logistycznych łańcuchach dostaw. In: H. Salmonowicz (ed.), Transport morski w międzynaro-dowych procesach logistycznych (pp. 97-111). Szczecin: Wydawnictwo Zapol.
6.Montwiłł, A. (2013). Port morski jako kluczowy element system logistycznego łańcuchów dostaw.
7.In: H. Salmonowicz (ed.), Systemy zarządzania logistycznego w transporcie morskim (pp. 151-164). Szczecin: Wydawnictwo Zapol.
8.Pluciński, M. (2013). Polskie porty morskie w zmieniającym się otoczeniu zewnętrznym. Warszawa:
9.Wydawnictwo CeDeWu.Pl.
10.Tsinker, G.P. (2004). Port engineering. Planning, construction, maintenance and security. Hoboken:
11.Jolm Wiley and Sons.
12.Waimea Holding SA.