Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2018.43-14

Lista wydań / nr 3 (43) 2018
PARAMOUNT CLAUSE IN THE INTERNATIONAL TRANSPORT OF GOODS BY ROAD AND RAIL
(Klauzula paramount w drogowym i kolejowym międzynarodowym transporcie towarów)

Autorzy: Konrad Garnowski
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: prawo przewozowe Konwencja CMR Konwencja CIM klauzula paramount
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: K12 K22

Klauzula paramount stanowi wzmiankę umieszczaną w liście przewozowym sporządzanym w związku z realizacją międzynarodowego przewozu drogowego i kolejowego, zgodnie z którą przewóz ma podlegać przepisom danej konwencji niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych klauzul. Umieszczenie tej wzmianki stanowi jeden z obowiązków przewoźnika, który w praktyce nie zawsze jest jednak realizowany. W artykule autor omawia konsekwencje braku takiej wzmianki i wskazuje na sytuacje, w których przewoźnik może ponosić odpowiedzialność za skutki tego zaniechania. Ostateczne autor dochodzi jednak do wniosku, że w praktyce uzyskanie odszkodowania w związku z nieumieszczeniem klauzuli paramount byłoby trudne ze względu na poważne problemy dowodowe.

1.Ambrożuk, D., Dąbrowski, D., Wesołowski, K. (2015). Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego
2.towarów (CMR): komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
3.Clarke, M.A. (2009). International carriage of goods by road: CMR. London: Informa.
4.Clarke, M.A., Yates, D. (2008). Contracts of carriage by land and air. London: Informa.
5.Czachórski, W., Brzozowski, A., Safjan, M., Skowrońska-Bocian, E. (1994). Zobowiązania: zarys wykładu. Warszawa:
6.Wyd. Naukowe PWN.
7.Gniewek, E., Burian, B. (eds.) (2008). Kodeks cywilny: komentarz. Warszawa: C.H. Beck.
8.Godlewski, J. (2007). Przepisy ujednolicone o umowie międzynarodowego przewozu towarów kolejami (CIM). Gdynia:
9.Wyd. Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
10.Górski, W., Wesołowski, K. (2006). Komentarz do przepisów o umowie przewozu i spedycji: Kodeks cywilny – Prawo
11.przewozowe – CMR: stan prawny na dzień 15 sierpnia 2005 r. Gdańsk: ODDK.
12.Hill, D.J., Messent, A.D., Glass, D.A. (2000). CMR: contracts for the international carriage of goods by road. London:
13.Lloyd’s of London Press.
14.Loewe, R. (1975). Commentary on the Convention of 19 May 1956 on the Contract for the International Carriage of Goods
15.by Road (CMR). Geneve.
16.Olejniczak, A. (ed.) (2018). System prawa prywatnego. Tom 6. Prawo zobowiązań – część ogólna. Warszawa: C.H. Beck.
17.Radwański, Z., Olejniczak, A. (2010). Zobowiązania – cześć ogólna. Warszawa: C.H. Beck.
18.Szanciło, T. (2013). Odpowiedzialność kontraktowa przewoźnika przy przewozie drogowym przesyłek towarowych. Warszawa:
19.C.H. Beck.
20.Theunis, J. (ed.) (1987). International carriage of goods by road (CMR). London , New York: Lloyd’s of London Press.
21.Wesołowski, K. (2013). Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR. Warszawa:
22.Wolters Kluwer.