Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2018.43-11

Lista wydań / nr 3 (43) 2018
LOGISTYKA POWTÓRNEGO ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW

Autorzy: Ewa Puzio
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: gospodarka odpadami logistyka system
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: L90

Celem artykułu jest przedstawienie zastosowania rozwiązań logistycznych w gospodarowaniu odpadami, których zadaniem jest obniżenie kosztów, poprawa jakości obsługi klienta oraz redukcja zanieczyszczeń. W opracowaniu zdefiniowano podstawowe pojęcia związane z problematyką logistyki powtórnego zagospodarowania odpadów, to jest terminy: gospodarka odpadami, gospodarowanie odpadami, odpady oraz logistyka zwrotna. Zaprezentowano przesłanki zastosowania rozwiązań logistycznych w gospodarce odpadami. Szczególną uwagę zwrócono na metody zagospodarowywania odpadów w systemie gospodarki odpadami. Podjęcie tej problematyki jest wyzwaniem z uwagi na dynamikę zmian w gospodarce odpadami krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to temat dotyczący każdego człowieka, który jest głównym producentem odpadów. To właśnie człowiek jest pierwszym ogniwem łańcucha usuwania. Dokumenty publikowane przez Unię Europejską podkreślają, że liczba obecnie wytwarzanych opadów nie spełnia założonych norm i nie jest wystarczająca dla zapewnienia zrównoważonej gospodarki odpadami. Przed władzami publicznymi wszystkich szczebli w Polsce jest jeszcze wiele pracy, by osiągnąć zrównoważony poziom gospodarki odpadami i przekierować strumienie odpadów w stronę ich ponownego wykorzystania.

1.Dyrektywa 2008/98/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 19.11.2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre
2.dyrektywy. Dz.U. UE L 312 z 22.11.2008.
3.Korzeniowski, A., Skrzypek, M., Szyszka, G. (2001). Opakowania w systemach logistycznych. Poznań: Instytut Logistyki
4.i Magazynowania.
5.Korzeń, Z. (2001). Ekologistyka. Poznań: Instytut Logistyki i Magazynowania.
6.Kuczyńska-Chałada, M. (2015). Logistyka powtórnego zagospodarowania odpadów i możliwości jej zastosowania
7.w przedsiębiorstwach hutniczych. Pobrane z: www.e-gospodarkaodpadami.pl/techniki-i-technologie/logistyka-
8.-powtornego/ (20.06.2018).
9.Matulewski, M., Konecka, S., Fajfer, P., Wojciechowski, A. (2007). Systemy logistyczne. Poznań: Instytut Logistyki i Magazynowania.
10.Szołtysek, J. (2009). Logistyka zwrotna. Poznań: Instytut Logistyki i Magazynowania.
11.Szołtysek, J., Twaróg, S. (2017). Logistyka zwrotna. Teoria i praktyka. Warszawa: PWE.
12.Szpon, J. (2006). Analiza logistyczna w przedsiębiorstwie. Szczecin: Wyd. SNIGiR.
13.Ustawa z 14.12.2012 o odpadach. Dz.U. 2013, poz. 21.