Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2018.94/1-07

Lista wydań / 4/2018
Wykorzystanie wskaźników oceny sytuacji finansowej do wyceny wartości przedsiębiorstwa

Autorzy: Adam Adamczyk

Dawid Dawidowicz ORCID
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Ekonomiczny
Słowa kluczowe: Q Tobina wartość przedsiębiorstwa wskaźniki finansowe
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: G32 G10

Celem artykułu było określenie takiego zestawu wskaźników, które najlepiej objaśniają zmiany wartości rynkowej przedsiębiorstwa. W badaniu wykorzystano zestaw najpopularniejszych wskaźników finansowych, które pozwalają ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa, a następnie porównano uzyskane wyniki ze wskaźnikiem określającym wartość przedsiębiorstwa Q Tobina oraz ze wskaźnikiem ceny do wartości księgowej. W badaniu wykorzystano model danych panelowych. Wyniki przeprowadzonego badania pozwalają na stwierdzenie, że wskaźniki oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w wyższym stopniu opisują wskaźnik Q Tobina aniżeli wskaźnik ceny do wartości księgowej. Na 11 wybranych wskaźników finansowych wyłącznie trzy okazały się istotnymi statystycznie wskaźnikami, które miały wpływ na wartość wskaźnika Q Tobina. Wskaźnikami tymi były wskaźnik bieżącej płynności, wskaźnik rentowności operacyjnej aktywów oraz wskaźnik ogólnego zadłużenia.

Pliki opcjonalne

07_adamczyk.a-dawidowicz.d_07_adamczyk.a-dawidowicz.d.docx
Odpowiedzi i uzupełnienia/zmiany w artykule