Autobiografia Literatura Kultura Media

Niemieckie biografie chwili (1946–1948) – próba typologii narracji

Autorzy: Katarzyna Taborska
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim
Słowa kluczowe: niemiecki Wschód biografia generacyjna pisma uchodźców tożsamość adaptacyjna
Data publikacji całości:2014

W artykule przedstawiono nieznany szerzej periodyk niemiecki wychodzący w latach 1946– 1948 w Berlinie: „Monatsberichte der ehemaligen Kirchengemeinden von Landsberg (Warthe) Stadt und Land” jako świadectwo kształtowania tożsamości adaptacyjnej uchodźców – landsberczyków, którzy stracili ziemię rodzinną po II wojnie światowej w wyniku przesunięcia granic Niemiec i Polski. W omówieniu dokonano próby zdefiniowania paradygmatu narracji kulturowo zamkniętej. Na przykładzie „Monatsberichte” ukazano jeden z wariantów tej narracji, charakterystyczny dla społeczności złączonej cierpieniem, wyznawaną religią i idealizacją życia w utraconym Heimacie.

1.Handt Dietrich, Einleitung. W: Quellen und Darstellungen zur Geschichte des Landsberger Landes.
2.Heft 1, Herford 2000.
3.Sikorski Juliusz, Spór o parafię. Z dziejów katolickiej parafii pw. św. Krzyża w Gorzowie (VII–VIII
4.1945), „Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny” 2006, nr 13.
5.Taborska Katarzyna, Kreowanie zbiorowej tożsamości pogranicza w wybranych tekstach „Kalendarzy
6.Ziem Odzyskanych”. W: Język. Religia. Tożsamość. Tom III, red. Grzegorz Cyran, Elżbieta
7.Skorupska-Raczyńska, Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie
8.Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2009.