Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694     eISSN: 2719-4361    OAI    DOI: 10.18276/au.2023.1.20-09
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 1 (20) 2023
Kompetencje poza granicami kompetencji. Michał Głowiński i trzy tematy powiązane z kwestiami religijnymi

Autorzy: DARIUSZ KULESZA ORCID
Uniwersytet w Białymstoku
Słowa kluczowe: Michał Głowiński zaświat Leśmiana przypowieści Norwida prasowe relacje z wizyt Jan Pawła II w Polsce
Data publikacji całości:2023

W artykule opisuję napięcie między Michałem Głowińskim, areligijnym strukturalistą żydowskiego pochodzenia i badanymi przez niego tekstami mającymi kontekst religijny. Teksty te to zarówno dzieła literackie Leśmiana i Norwida, jak i relacje krajowej prasy z wizyt Jan Pawła II złożył w Polsce. Głowiński analizuje zaświat Leśmiana wbrew religijnym wyobrażeniom, chociaż nie jest mu obca teologia negatywna, zwana też apofatyczną. Zdaniem Głowińskiego Norwidowe przypowieści za sprawą determinującej je chrześcijańskiej religijności tracą intensywność parabolicznego przekazu. Ale pisząc o prasowych relacjach z papieskich wizyt, wybitny specjalista w zakresie nowomowy okazuje się rzecznikiem treści głoszonych przez Jana Pawła II już dlatego, że pokazuje sposoby manipulowania nimi przez krajową prasę. W sumie Michał Głowiński uwikłany w lekturę tekstów skazanych na religijny kontekst pokazuje skuteczność literaturoznawczej kompetencji na każdym tekstowym polu, także takim, które areligijnemu badaczowi może wydawać się zupełnie obce.

1.Evdokimov, Paul. „Apofatyczny aspekt dogmatu”. W: Paul Evdokimow, Prawosławie. Tłum. Jerzy Klinger, 223–225. Warszawa: Pax, 1986.
2.Hryniewicz, Wacław. „Apofatyczna teologia”. W: Encyklopedia katolicka, red. Feliks Gryglewicz, Romuald Łukaszyk, Zygmunt Sułowski, t. 1, 745–748. Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 1973.
3.Głowiński, Michał. Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2010.
4.Głowiński, Michał. Nowomowa i ciągi dalsze. Szkice dawne i nowe. Kraków: Universitas, 2009.
5.Głowiński, Michał. „Norwida wiersze-przypowieści”. W: Michał Głowiński, Intertekstualność, groteska, parabola. Szkice ogólne i interpretacje, red. Ryszard Nycz, 244–278. Kraków: Universitas, 2000.
6.Głowiński, Michał. „Poezja przeczenia”. W: Michał Głowiński, Zaświat przedstawiony. Szkice o poezji Bolesława Leśmiana, red. Ryszard Nycz, 100–154. Kraków: Universitas, 1998.
7.Głowiński, Michał. Zaświat przedstawiony. Szkice o poezji Bolesława Leśmiana. Red. Ryszard Nycz. Kraków: Universitas, 1998.
8.Głowiński, Michał, Wołowiec, Grzegorz. Czas nieprzewidziany. Długa rozprawa bez pana, wójta i plebana. Warszawa: Wielka Litera, 2018.
9.Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Poznań: Pallottinum, 2002.
10.Wolters, Clifton. „Wstęp”. W: Obłok niewiedzy i inne dzieła. Tłum. Witold Ostrowski, 5–24. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1988.