Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Współczesne Problemy Ekonomiczne

Globalizacja. Liberalizacja. Etyka

Aktualnie: Współczesne Problemy Ekonomiczne

ISSN: 2081-9579     eISSN: 2353-2815    OAI

Lista wydań / nr 10 (2015)
Wybrane aspekty funkcjonowania Euroregionu Pomerania

Autorzy: Agnieszka Malkowska
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług (Katedra Gospodarki Światowej i Transportu Morskiego) Uniwersytetu Szczecińskiego
Słowa kluczowe: współpraca transgraniczna euroregion Pomerania
Data publikacji całości:2015

Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania Euroregionu Pomerania. Autorka dokonała analizy strategicznych programów rozwoju euroregionu w kontekście strategii „Europa 2020” i strategii rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Zbadano opinię 200 studentów szczecińskich uczelni dotyczącą współpracy euroregionalenej. Określono oczekiwania społeczne co do pożądanych kierunków rozwoju współpracy transgranicznej.

1.Adamczuk F., Społeczna akceptacja i percepcja współpracy przygranicznej w świetle badań w euroregionie „Nysa”, w: Euroregiony – mosty do Europy bez granic, red. W. Malendowski, M. Szczepaniak, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2000.
2.Bartnik P., Euroregionalny wymiar EUWT, w: Nasze pogranicze – między wizją a praktyką, Materiały pokonferencyjne, Szczecin 2011.
3.Greta M., Euroregiony a integracja europejska. Wnioski dla Polski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2003.
4.Kłosowski F., Euroregion „Śląsk Cieszyński” w świadomości jego mieszkańców, w: Granice. Obszary przygraniczne. Euroregiony, red. J. Runge, Uniwersytet Śląski, Katowice 2003.
5.Komunikat Komisji Europa 2020, Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu, KOM (2010) 2020, wersja ostateczna.
6.Malkowska A., Malkowski A., Budowa konkurencyjności regionu w dobie globalizacji na przykładzie województwa zachodniopomorskiego, w: Rola funduszy unijnych w rozwoju społeczno-gospodarczym regionu, red. J. Buko, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2013, nr 753, Ekonomiczne Problemy Usług, nr 103.
7.Radek R., Znaczenie współpracy transgranicznej w rozwoju społeczności lokalnych i regionalnych polskiego pogranicza, Uniwersytet Śląski, Katowice 2011.
8.Strategia Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2020, Szczecin 2010, czerwiec.
9.Transgraniczna Koncepcja Rozwoju i Działania Euroregionu Pomerania na lata 2014–2020. Aktualizacja, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania–Kommunalgemeinschaft Europaregion Pomerania e. V., Szczecin–Löcknitz.
10.Zich F., Mieszkańcy czesko-niemieckiego pogranicza i rozwój współpracy transgranicznej, w: Pogranicze z Niemcami a inne pogranicza Polski, red. Z. Kurcz, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1999.