Studia Maritima

ISSN: 0137-3587     eISSN: 2353-303X    OAI
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / Vol. 27/1 2014
PARLIAMENTARY ELECTION HELD IN POLAND IN 2005 AND 2007 ACCORDING TO “THE GUARDIAN”.
(OCENA WYBORÓW PARLAMENTARNYCH W POLSCE W LATACH 2005 I 2007 PRZEZ BRYTYJSKI DZIENNIK „THE GUARDIAN”.)

Autorzy: Joanna Kustowska
Uniwersytet Szczeciński, Wydział Humanistyczny, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych
Słowa kluczowe: the British press; parliamentary election in Poland; Poland’s image in Great Britain; political parties in Poland
Data publikacji całości:2014

Wybory parlamentarne w Polsce budzą duże emocje. Wybory w 2005 i 2007 roku były szeroko opisywane prze polskie media. Kampanią wyborcza oraz ostatecznym rezultatem wyborów zainteresowały się także brytyjskie media. Zainteresowanie to znalazło odzwierciedlenie w artykułach prasowych, które ukazywały się w 2005 i 2007 w Zjednoczonym Królestwie. Głównym czynnikiem, dla którego prasa w Wielkiej Brytanii zainteresowała się sytuacją polityczną w Polsce była duża liczba emigrantów z Rzeczpospolitej przebywająca na terenie Wysp. Artykuł ma na celu przedstawienie stanowiska jednego z najważniejszych angielskich dzienników, który kreuje nie tylko brytyjską politykę zagraniczną ale także wpływa na opinię mieszkańców Wielkiej Brytanii – gazety “The Guardian”. „The Guardian” poprzez zaprezentowanie dwóch odmiennych wizerunków głównych partii politycznych w Polsce – które miały zmierzyć się w wyborach w 2005 i 2007 roku – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, starał się wpłynąć na wynik głosowania. Artykuły prasowe, które ukazywały się na łamach publikatora opisywały nie tylko partie polityczne, ale także miały na celu wykreowanie wizerunku Polski na Wyspach. W zależności od wyniku głosowania obraz Polski i Polaków ulegał diametralnej zmianie.