Studia Maritima

ISSN: 0137-3587     eISSN: 2353-303X    OAI    DOI: 10.18276/sm.2020.33-01
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / Vol. 33 2020
Bandits and/or pirates – the meaning of the words ó λησητής and ó πειρατής in ancient Greek novel
(ROZBÓJNICY I/CZY PIRACI: ZNACZENIE NAZW Ό ΛΗΣΤΗΣ I Ό ΠΕΙΡΑΤΗΣ W ANTYCZNYCH POWIEŚCIACH GRECKICH)

Autorzy: Małgorzata Cieśluk ORCID
Słowa kluczowe: piractwo w antyku antyczna powieść grecka semantyka historyczna
Data publikacji całości:2020

W artykule podjęty został problem stosunku zakresu treści nazw ὁ πειρατής i ὁ λῃστής w antycznych powieściach greckich. Celem było zweryfikowanie tezy zaprezentowanej przez Philipa de Souzę, zgodnie z którą autorzy antyczni stosowali te nazwy jako synonimy i w efekcie można je rozumieć na zasadach zamienności. Przeprowadzone analizy potwier- dziły powyższe założenie jedynie w wypadku najstarszej powieści Charitona, pochodzącej z pierwszej połowy I wieku po Chr. w powieściach późniejszych, szczególnie u Ksenofonta z Efezu i Heliodora, stwierdzono występowanie stosunku podrzędności nazwy ὁ πειρατής wobec nazwy ὁ λῃστής. Oznacza to, że we wskazanych tekstach desygnaty nazwy ὁ πειρατής posiadały cechy specyficzne tylko dla zakresu treści tej nazwy, wyodrębniając częściowo jej denotację w stosunku do ogólnej nazwy ὁ λῃστής. Stanowi to istotną wskazówkę podczas interpretacji źródeł związanych ze zjawiskiem piractwa antycznego. W rozważaniach przyjęto perspektywę semantyczną oraz zastosowano metody porównaw- czej analizy filologicznej, uwzględniającej kontekst sytuacyjny.

1.Abramowiczówna, Zofia. Słownik grecko-polski. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962.
2.Casson, Lionel. Ships and Seamanship in the Ancient World. Princeton–New Jersey: Princeton University Press, 1971.
3.de Souza, Philip. Piracy in the Graeco-Roman World. Cambridge: Cambridge University Press, 1999.
4.de Souza, Philip. Piraci w świecie grecko-rzymskim. Trans. Jacek Lang. Zakrzewo: Wydawnictwo Replika, 2008.
5.Dworacki, Sylwester. Wstęp do Opowieść etiopska o Theagenesie i Chariklei. Heliodor. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2000.
6.Goold, George P. (ed. and trans.). Chariton, Callirhoe. Cambridge: Harvard University Press, 1995.
7.Holzberg, Niklas. Powieść antyczna. Kraków: Wydawnictwo Homini, 2003.
8.Ksenofont z Efezu [Xenophon of Ephesus]. Opowieści efeskie czyli o miłości Habrokomesa i Antii. Trans. Ludwika Rychlewska. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, 1970.
9.LSJ The Online Liddle-Scott-Jones Greek-English Lexicon, accessed: 11.09.2020. http://stephanus.tlg.uci.edu.
10.Mc Kechnie, Paul. Outsiders in the Greek Cities in the Fourth Century B.C. London: Routledge, 1989.
11.Papanikolaou, Antonios D. (ed.) Xenophon Ephesius, Ephesiacorum libri V: de amoribus Anthiae et Abrocome. Leipzig: B. G. Teubner, 1973.
12.Rattenbury, Robert M., Lumb, Thomas W. (eds.) Héliodore, Les Éthiopiques (Théagène et Chariclée). Trans. Jean Maillon. Paris: Les belles lettres, 1960.
13.Reardon, Bryan P. Introduction to Chaereas and Callirhoe, Chariton. In: Collected Ancient Greek Novels, ed. Bryan P. Reardon, 17–21. Berkeley–Los Angeles–London: University of California Press, 2008.
14.Rychlewska, Ludwika. Wstęp do Opowieści efeskie czyli o miłości Habrokomesa i Antii, Ksenofont z Efezu, III–LXXIX. Wrocław: Zakład Narodowy Ossolińskich – Wydawnictwo, 1970.
15.Suda On Line: Byzantine Lexicography, accessed: 11.09.2020. https://www.cs.uky. edu/~raphael/sol/sol-html/.
16.Tatios, Achilleus [Tatius, Achilles]. Opowieść o Leukippe i Klejtofoncie. Trans. Robert K. Zawadzki. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej
17.w Częstochowie, 2002.
18.Tatius, Achilles. Leucippe and Clitophon. Trans. John J. Winkler. In: Collected Ancient Greek Novels, ed. Bryan P. Reardon, 175–284. Berkeley-Los Angeles-London: University of California Press, 2008.
19.Tilg, Stefan. Chariton of Aphrodisias and the Invention of the Greek Love Novel. Oxford: Oxford University Press, 2011.
20.Vilborg, Ebbe (ed.). Achilles Tatius, Leucippe and Clitophon. Stockholm: Almquist & Wiksell, 1955.
21.Vilborg, Ebbe. Achilles Tatius, Leucippe and Clitophon. A Commentary. Göteborg: Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1962.
22.Whitmarsh, Tim. Narrative and Identity in the Ancient Greek Novel. Returning Romance. Cambridge: Cambridge University Press, 2011.
23.Zawadzki, Robert K. Wstęp do Opowieść o Leukippe i Klejtofoncie, Achilleus Tatios, 7–49. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, 2002.