Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie

CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 25 2018
Franciszek Blachnicki – uomo pasquale e libero uno sguardo storico-pastorale
(Franciszek Blachnicki – człowiekiem paschalnym i wolnym spojrzenie historyczno-pastoralne)

Autorzy: Dariusz Wypych
Wydział Katechetyczny w Kurii Biskupiej Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie
Słowa kluczowe: Franciszek Blachnicki misterium paschalne chrzest duszpasterstwo wolność
Data publikacji całości:2018-09-12

Artykuł przedstawia – umiejscawiając w określonym kontekście historycznym – konkretną osobę, która doświadczyła we własnym życiu misterium paschalnego Chrystusa. Zostały nakreślone zewnętrzne okoliczności rysu biograficznego sł. b. ks. Franciszka Blachnickiego oraz dynamika życia wewnętrznego w ujęciu paschalnym, biorącym swój początek w chrzcie. Ciągła walka z egoizmem jako nieustanne przejście (pascha) od własnego „ja” – esse naturale do człowieka nowego – esse supernaturale; przechodzenie od wad i ułomności do cnoty, od tego, co zniewala, do wolności przyniosły widoczne owoce w duszpasterstwie. Istotnie są one możliwe jedynie wtedy, gdy duszpasterz świadomie dzieli swój los z losem Chrystusa paschalnego. On jest umęczony krzyżem i ukoronowany chwałą zmartwychwstania.

1.Beatificationis et Canonizationis Servi Dei Francisci Blachnicki Sacerdotis Dioecesani (1921–1987). Positio super vita, virtutibus et fama sanctitatis. Roma, 2013.
2.Blachnicki, Franciszek. Życie swoje oddałem za Kościół [Ho donato la mia vita per la Chiesa], red. Ewa Kusz, Zuzanna Podlewska. Kraków: Wydawnictwo Światło-Życie, 2005.
3.Blachnicki, Franciszek. Trzy nawrócenia [Tre conversioni], red. Ewa Kusz. Kraków: Wydawnictwo Światło-Życie, 20113.
4.Blachnicki, Franciszek. On przywrócił mi wzrok [Lui mi ha recuperato la vista], red. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. Kraków, 20112.
5.Blachnicki, Franciszek. Rekolekcje więzienne [Diari del carcere], red. Irena Chłopkowska. Kraków: Wydawnictwo Światło-Życie, 20092.
6.Blachnicki, Franciszek. “Pascha Chrystusa Paschą ucznia [Pasqua di Cristo Pasqua del discepolo]”. W: Idąc czyńcie uczniami. Rozważania o uczniach Pana [Andando fate discepoli. Riflessioni sui discepoli del Signore], red. Monika Wiatrowska, 49–52. Kraków: Wydawnictwo Światło-Życie, 2008.
7.Catechismo della Chiesa Cattolica. Libreria Editrice Vaticana, 1992.
8.Concilio Vaticano II. “Costituzione sulla sacra liturgia «Sacrosanctum concilium»” (4.12.1963). In: Enchiridion Vaticanum, 1. Documenti ufficiali del Concilio Vaticano II (1962–1965). Testo ufficiale e versione italiana. Bologna: EDB, 1985.
9.Concilio Vaticano II. “Decreto sul Ministero e la vita dei Presbiteri «Presbyterorum ordinis»” (28.10.1965). In: Enchiridion Vaticanum, 1. Documenti ufficiali del Concilio Vaticano II (1962–1965). Testo ufficiale e versione italiana. Bologna: EDB, 1985.
10.Myszor, Jerzy. Introduzione a Franciszek Blachnicki, Wyroki Bożej opatrzności. Listy z czasu wojny [I giudizi della provvidenza Divina. Le lettere del tempo di guerra], red. Dorota Franków, 10–14. Kraków: Wydawnictwo Światło-Życie, 2003.