Studia i Prace WNEiZ US

ISSN: 2080-4881     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2016.44/2-08
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / nr 44/2 2016
Ordoliberalna kategoria wolności na przykładzie Waltera Euckena i Wilhelma Röpkego

Autorzy: Artur Grabowski
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Słowa kluczowe: gospodarka rynkowa konkurencja ordoliberalizm wolność
Data publikacji całości:2016
Klasyfikacja JEL: B29 B30 B31 B59

W artykule podjęto problem jednej z kluczowych kategorii ekonomicznych, jaką jest wolność, bardzo istotną dla ordoliberalizmu. Wynikało to z założeń doktryny ordoliberalnej, która na fundamencie ładu prawno-instytucjonalnego opartego na wolności, stworzyła porządek, z którego wyłoniła się (społeczna) gospodarka rynkowa. Dominowała w nim wolność, ale także konkurencja i prywatna własność. Dla Waltera Euckena i Wilhelma Röpkego – czołowych przedstawicieli ordoliberalizmu – to wolność stanowiła podstawową zasadę porządku rynkowego i zapewnienie jej każdemu obywatelowi było elementarnym obowiązkiem państwa prawa.

1.Eucken, W. (1950). Die Grundlagen der Nationalökonomie. Berlin, Göttingen, Heidelberg: Springer Verlag.
2.Eucken, W. (1990). Grundsätze der Wirtschaftspolitik. Tübingen: J.C.B. Mohr (Paul Siebeck).
3.Eucken, W. (2005). Nationalökonomie wozu? Stuttgart: Klett-Cotta.
4.Eucken, W. (2001). Wirtschaftsmacht und Wirtschaftsordnung. Londoner Vorträge zur Wirtschaftspolitik und zwei Beiträge zur Antimonopolpolitik. Münster, Hamburg, London: Lit Verlag.
5.Grabowski, A. (2013). Przedsiębiorstwa sportowe w gospodarce rynkowej. Na przykładzie FC Bayern Monachium SA. Warszawa: Wydawnictwo WNT.
6.Hennecke, H.J. (2009). Wilhelm Röpke. Marktwirtschaft ist nicht genug. Gesammelte Aufsätze. Waltrop, Leipzig: Manuscriptum Verlagsbuchhandlung.
7.Röpke, W. (1949). Civitas Humana. Grundfragen der Gesellschafts-und Wirtschaftsreform. Erlenbach–Zürich: Eugen Rentsch Verlag.
8.Röpke, W. (1948). Die Gesellschaftskrisis der Gegenwart. Erlenbach–Zürich: Eugen Rentsch Verlag.
9.Röpke, W. (1994). Die Lehre von der Wirtschaft. Bern, Stuttgart, Wien: Paul Haupt Verlag.
10.Röpke, W.(1961). Jenseits von Angebot und Nachfrage. Erlenbach–Zürich, Stuttgart: Eugen Rentsch Verlag.
11.Röpke, W. (1950). Mass und Mitte. Erlenbach–Zürich: Eugen Rentsch Verlag.
12.Röpke, W. (1962). Wirrnis und Wahrheit. Ausgewählte Aufsätze. Erlenbach–Zürich, Stuttgart: Eugen Rentsch Verlag.
13.Wesemann, H.O. (1965). Wilhelm Röpke. Fronten der Freiheit. Wirtschaft – Internationale Ordnung – Politik. Stuttgart: Seewald Verlag.