Studia i Prace WNEiZ US

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia i Prace WNEiZ

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2018.52/2-13

Lista wydań / nr 52/2 2018
Korporacyjne fundusze wysokiego ryzyka – istota i propozycja typologii

Autorzy: Krzysztof Ćwik

Krystian Olek

Witold Szumowski
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Słowa kluczowe: corporate venture capital venture capital grupa kapitałowa inwestycje innowacje
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: G24 M13 O16 O31

Korporacyjne fundusze wysokiego ryzyka (CVC) są niewątpliwie jednym ze skuteczniejszych sposobów pobudzania innowacyjności przedsiębiorstw, a co za tym idzie – gospodarki. Paradoksalnie pomimo „nacisku” rządzących na stymulowanie innowacyjności narzędzie, jakim są CVC, do niedawna nie było prawie w ogóle wykorzystywane w Polsce. Z tej przyczyny pomimo bogactwa literatury zagranicznej pojęcie korporacyjnych funduszy wysokiego ryzyka do tej pory praktycznie nie występowało w polskiej literaturze przedmiotu. Biorąc pod uwagę fakt, że CVC zaczynają odgrywać na świecie coraz większą rolę w zakresie rozwijania innowacyjnych rozwiązań, pewnym problemem jest to, że od strony teoretycznej problematyka ich funkcjonowania w Polsce jest bardzo słabo rozpoznana. Autorzy, dostrzegając tę lukę, na podstawie badań literaturowych syntetycznie przedstawiają pojęcie korporacyjnych funduszy wysokiego ryzyka oraz formułują własną definicję, według której są to wydzielone organizacyjnie i prawnie podmioty funkcjonujące w grupie kapitałowej, utworzone w celu pozyskiwania i wspierania tworzenia innowacyjnych rozwiązań poprzez inwestowanie w innowacyjne przedsięwzięcia. Ponadto w artykule przedstawiono klasyczną typologię CVC według Chesbrougha, ale dostrzegając „wielowymiarowość” problematyki funkcjonowania CVC, zaproponowano własną typologię, której wymiarami są: stopień oczekiwania szybkiego tempa zwrotu z inwestycji oraz stopień oczekiwanego rozpowszechnienia korzyści w grupie. Jest to typologia stworzona na potrzeby dalszych badań w zakresie rodzimych korporacyjnych funduszy wysokiego ryzyka, ale również ma być przyczynkiem do rozwoju naukowej dyskusji, ponieważ jej brak może spowodować znaczne „opóźnienie” nauki w stosunku do praktyki zarządzania.

1.Chesbrough, H. (2002). Making Sense of Corporate Venture Capital. Harvard Business Review, March, 90–99.
2.Ćwik, K., Olek, K., Szumowski, W. (2017). Korporacyjne fundusze wysokiego ryzyka – ujęcie teoretyczne. Nauki o Zarządzaniu. Management Sciences, 2, 71–77.
3.Dushnitsky, G. (2012). Corporate Venture Capital in the Twenty-first Century: An Integral Part of Firms’ Innovation Toolkit. W: D. Cumming (red.), The Oxford Handbook of Venture Capital (s. 211–245). Oxford: Oxford University Press.
4.Gompers, P.A., Lerner, J. (2000). The Determinants of Corporate Venture Capital Success. Organizational Structure, Incentives, and Complementarities. W: R. Morck (red.), Concentrated Corporate Ownership (s. 17–54). Chicago: University of Chicago Press.
5.Hill, S.A., Maula, M.V.J., Birkinshaw, J.M., Murray, G. (2009). Transferability of the Venture Capital Model to the Corporate Context: Implications for the Performance of Corporate Venture Units. Strategic Entrepreneurship Journal, 3, 3–27.
6.Kann, A. (2000). Strategic Venture Capital Investing by Corporations: A Framework for Structuring and Valuing Corporate Venture Capital Programs. Published dissertation, Stanford University.
7.Ministerstwo Rozwoju (2016). Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Warszawa: Departament Strategii Rozwoju.
8.Ministerstwo Rozwoju (2017). Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). Warszawa: Departament Strategii Rozwoju.
9.Reimsbach, D., Hauschild, B. (2012). Corporate Venturing: An Extended Typology. Journal of Management Control, June, 71–80.
10.Trocki, M. (2004). Grupy kapitałowe – tworzenie i funkcjonowanie. Warszawa: PWN.