Studia i Prace WNEiZ US

ISSN: 2450-7733     eISSN: 2300-4096    OAI    DOI: 10.18276/sip.2016.46/1-33
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Liste der Ausgaben / nr 46/1 2016
ANALIZA RYNKU NIERUCHOMOŚCI NIEZABUDOWANYCH W GMINIE KOMORNIKI W LATACH 2010–2013

Autoren: Adam Zydroń

Aleksandra Maciejewska

Anna Zbierska

Magdalena Antkowiak
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Schlüsselbegriffe: rynek nieruchomości niezabudowanych atrybuty wpływające na wartość nieruchomości wartość nieruchomości
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:16 (423-438)
Klasyfikacja JEL: Q01

Abstract

Celem niniejszego opracowania jest analiza rynku nieruchomości oraz czynników wpływających na wartość nieruchomości niezabudowanych w gminie Komorniki w latach 2010–2013. W analizie zostały uwzględnione czynniki przyrodnicze oraz antropogeniczne. W pracy wykorzystano dane pozyskane z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu. Przeprowadzono analizę zmian liczby transakcji w każdym z obrębów gminy oraz średnich cen za 1 m2 z uwzględnieniem przeznaczenia nieruchomości w dokumentach planistycznych. Dane poddano analizie przestrzennej z wykorzystaniem programu QuantumGIS, co pozwoliło na określenie czynników wpływających na wartość nieruchomości niezabudowanych. W wyniku analizy stwierdzono, że największy wpływ na wartość nieruchomości miała gęstość zaludnienia, gęstość sieci dróg oraz dostępność usług.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Bryx, M. (red.) (2009). Podstawy zarządzania nieruchomościami. Warszawa: Wydawnictwo Poltext.
2.Cymerman, R. (red.) (2010). Planowanie przestrzenne dla rzeczoznawców majątkowych, zarządców oraz pośredników w obrocie nieruchomościami. Olsztyn: Wydawnictwo Educaterra.
3.Foryś, I. (red.) (2009). Obrót nieruchomościami. Warszawa: Wydawnictwo Poltext.
4.Hopfer, A. (red.) (2000). Szacowanie nieruchomości niezurbanizowanych. Warszawa: Wydawnictwo Twigger.
5.Kucharska-Stasiak, E. (2001). Wartość rynkowa nieruchomości. Warszawa: Wydawnictwo Twigger.
6.Kucharska-Stasiak, E. (2006). Nieruchomość w gospodarce rynkowej. Warszawa: Wydawnictwo PWN.
7.Szymańska M. (2002): Atrybuty kształtujące ceny gruntów rolniczych. Pobrano z: http://www.ppr.pl (06.01.2016 ).