Studia Informatica Pomerania

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica

ISSN: 2451-0424     eISSN: 2300-410X    OAI    DOI: 10.18276/si.2017.46-03

Lista wydań / nr 46
Model perspektywicznego systemu e-VAT jako usługi społeczeństwa informacyjnego

Autorzy: Piotr Grajkowski
Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Łączności
Słowa kluczowe: usługi społeczeństwa informacyjnego e-VAT e-Państwo FisCO luka VAT
Data publikacji całości:2017-12-10

W artykule został przedstawiony istotny problem społeczeństwa informacyjnego, jakim jest nieefektywny obieg informacji pomiędzy instytucjami państwa oraz ich relacji z obywatelami, skutkiem czego są m.in. straty w egzekwowaniu zobowiązań podatkowych. Problem ten można rozwiązać przez wdrożenie w obszarze finansów publicznych zaawansowanych usług świadczonych w państwowej Fiskalnej Chmurze Obliczeniowej wraz z systemem e-VAT, który radykalnie uprości rozliczenie przedsiębiorców z fiskusem, a zarazem uszczelni system podatkowy. Implementacja elektronicznego systemu ewidencji i rozliczania podatku VAT umożliwi realizację jednolitego, spójnego i transparentnego modelu rozliczania podatku, dzięki któremu zostaną zablokowane, a przynajmniej zredukowane do minimum, możliwości jego wyłudzania. Idea usług księgowo-podatkowych w chmurze państwowej wraz z systemem e-VAT została zaprezentowana w kontekście Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 2013; 2013a) obejmującego koncepcję Państwowej Chmury Obliczeniowej (Ministerstwo Cyfryzacji, 2016). Te wizjonerskie zamierzenia można – zdaniem autora – zrealizować drogą wytypowania i wdrożenia autorskiego projektu pilotażowego, wokół którego powinny być integrowane poszczególne systemy teleinformatyczne administracji centralnej.

1.CASE (2017). Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 Member States: 2017 Final Report. Warszawa.
2.GUS (2018). Roczne wskaźniki makroekonomiczne. Pobrane z: https://stat.gov.pl/wskazniki-makroekonomiczne. Warszawa.
3.Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (2013a). Ekspertyza badawcza w przedmiocie możliwości wykorzystania usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej w sektorze administracji publicznej (z uwzględnieniem JST) w Polsce. Warszawa.
4.Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (2013b). Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Warszawa.
5.Ministerstwo Cyfryzacji (2016). Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Wersja zaktualizowana. Warszawa.
6.Oleński, J. (2007). Infrastruktura informacyjna państwa w globalnej gospodarce. Warszawa: Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
7.Ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Dz.U. poz. 2024.