Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2018.10-09
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / nr 10 2018
Mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów społecznych

Autorzy: Marek Suchanek
Słowa kluczowe: konflikt społeczny mediacja mediator
Data publikacji całości:2018
Liczba pobrań ?: 15854

Mediacja jest efektywnym sposobem na rozwiązywanie zaistniałych konfliktów społecznych, metodą osiągnięcia i wypracowania satysfakcjonującego porozumienia akceptowanego przez strony sporu. Jest formą ugodowego procesu z udziałem bezstronnego, neutralnego i profesjonalnego pośrednika, jakim jest mediator. Skłania on strony do obiektywizowania własnych oczekiwań, precyzowania, a niekiedy także przewartościowywania zgłaszanych żądań. W mediacji dąży się do przesunięcia zainteresowania stron z pokonania przeciwnika na pokonanie problemu i szukanie optymalnego, obustronnie zadowalającego wyniku. Mediacja ma tę zaletę, że cechuje ją duża elastyczność co do zakresu przedmiotowego, czasu i miejsca. Dzięki temu możliwe jest znalezienie rozwiązania, które optymalnie godzi interesy stron, pozwalając rozwiązywać istniejące już spory i zapobiegać konfliktom.

1.Bargiel-Matusiewicz K., Negocjacje i mediacje, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007.
2.Bieliński A., Uwagi wstępne na temat mediacji, w: Sądy polubowne i mediacja, red. J. Olszewski, C.H. Beck, Warszawa 2008.
3.Bobrowicz M., Mediacja – jestem za, Wolters Kluwer, Warszawa 2008.
4.Bobrowicz M., Mediacje gospodarcze – jak mediować i przekonywać, C.H. Beck, Warszawa 2004.
5.Czy tylko sąd rozstrzygnie w sporze? Mediacja i sądownictwo polubowne. Zostałem pokrzywdzony przestępstwem, red. A. Rękas, T. Sroka, Ministerstwo Sprawiedliwości, Warszawa 2012.
6.Doherty N., Guyler M, Mediacja i rozwiązywanie konfliktów w pracy, Wolters Kluwer, Warszawa 2012.
7.Europejski kodeks postępowania dla mediatorów, Europa.eu online: http://ec.europa.eu/civiljustice/ adr/adr_ec_code_conduct_pl.pdf (dostęp 7.08.2018).
8.Fisher R., Ury W., Dochodząc do tak. Negocjowanie bez poddawania się, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2000.
9.Mediacje. Teoria i praktyka, red. E. Gmurzyńska, R. Morek, Wolters Kluwer, Warszawa 2009.
10.Gójska A., Huryn V., Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, C.H. Beck, Warszawa 2007.
11.Grudziecka M., Książek J., Narodziny idei wprowadzenia mediacji Polsce, w: Profesjonalny mediator. Zostań nim. Poradnik metodyczny, red. A. Lewicka-Zelent, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2008.
12.Kiełbowski M., Mediacja w postępowaniu administracyjnym, co do zasady.pl online: http://www. codozasady.pl/mediacja-w-postepowaniu-administracyjnym/.
13.Kmieciak Z., Mediacja i koncyliacja w prawie administracyjnym, Kantor Wydawniczy Zakamycze, Kraków 2004.
14.Kmieciak Z., Rozstrzyganie konfliktów w prawie administracyjnym, „Państwo i Prawo” 1999, z. 12.
15.Kodeks etyki mediatora, Polskie Centrum Mediacji online: http://www.mediator.org.pl/uploaded/ dokumenty/kodeks%202006.pdf (dostęp 4.08.2018).
16.Larsson L., Porozumienie bez przemocy w mediacjach. Jak być trzecią stroną w konflikcie, tł. B. Pawłowska-Montwiłł, Czarna Owca, Warszawa 2009.
17.Mediacja dla każdego, red. L. Mazowiecka, Wolters Kluwer, Warszawa 2010.
18.Mediacja w teorii i praktyce, red. A. Gretkowski, D. Karbarz, Polskie Centrum Mediacji, Stalowa Wola 2009.
19.Moore C.W., Mediacje. Praktyczne strategie rozwiązywania konfliktów, tł. A. Cybulko, M. Zieliński, Wolters Kluwer, Warszawa 2009.
20.Nordhelle G., Mediacja. Sztuka rozwiązywania konfliktów, tł. K. Drozdowska, FISO, Gdańsk 2010.
21.O mediacji. Zasady, Polskie Centrum Mediacji, online: http://mediator.org.pl/index.php?option=com _ content&task=view&id=44&Itemid=37 (dostęp 7.08.2018).
22.Skarb mediatora. Wybór tekstów, red. R. Milewski, Fundacja „Partners” Polska, Warszawa 2006.
23.Stachyra K., Zastosowanie elementów muzykoterapii w przygotowaniu mediatora, w: Profesjonalny mediator. Zostań nim. Poradnik metodyczny, red. A. Lewicka-Zelent, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2008.
24.Tabernacka M., Negocjacje i mediacje w sferze publicznej, Wolters Kluwer, Warszawa 2012.
25.Zienkiewicz A., Standardy prowadzenia mediacji i postępowanie mediatora uchwalone przez Społeczną Radę ADR przy Ministrze Sprawiedliwości, „Studia Prawnoustrojowe” 2012, nr 18.
26.Zienkiewicz A., Studium mediacji. Od teorii ku praktyce, Difin, Warszawa 2007.
27.Zubrzycka-Maciąg T., Rola treningu asertywności, w: Profesjonalny mediator. Zostań nim. Poradnik metodyczny, red. A. Lewicka-Zelent, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2008.
28.Żołądź J., Bariery rozwoju mediacji w sferze administracji publicznej w Polsce. Refleksje teoretyczno-praktyczne, „Kwartalnik ADR” 2012, nr 2, online: http://arbitraz.laszczuk.pl/_adr/217/Bariery_rozwoju_mediacji_w_sferze_administracji_publicznej_w_Polsce._Refleksje_teoretyczno-praktyczne.pdf (dostęp 7.08.2018).