Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2021.13-04
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 1(13)|2021
Problem kwalifikacji przedsięwzięć na tle koncepcji prawnej ocen oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

Autorzy: Kamil Olzacki ORCID
Uniwersytet Gdański, Polska
Słowa kluczowe: środowisko ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zasada prewencji zasada przezorności kwalifikacja przedsięwzięć
Data publikacji całości:2021
Klasyfikacja JEL: K32
Liczba pobrań ?: 674

Zbliżające się wielkimi krokami wyzwania klimatyczne stawiają pod znakiem zapytania skuteczność krajowych i europejskich procedur mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Autor niniejszej pracy podjął próbę zarysowania ogólnych ram prawnych polityki środowiskowej UE, przedstawiając przy tym sens i znaczenie zasad prewencji i przezorności. Opisał także unijne i krajowe normy regulujące procedurę oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Celem wywodu było ukazanie swoistej ewaluacji obowiązującej regulacji w zakresie omawianej instytucji, ze szczególnym uwzględnieniem tych przepisów, które dotyczą kwalifikacji realizowanych inwestycji do przeprowadzenia oceny. Autor posłużył się metodą dogmatyczno-prawną oraz przeanalizował wiele pozycji bogatej literatury przedmiotu. Analiza omawianego zagadnienia wykazała, iż na tle bieżącej regulacji kształtującej ramy prawne procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko rysuje się swoisty problem kwalifikacji przedsięwzięć. Ich kazuistyczna egzemplifikacja może prowadzić do wystąpienia swoistej luki, umożliwiającej realizację nawet wysoce zagrażających środowisku inwestycji bez konieczności przeprowadzenia oceny ich oddziaływania na środowisko. By omawiana na łamach niniejszej pracy instytucja w sposób skuteczny przeciwdziałała realizacji wszelkich inwestycji mogących zagrozić środowisku, konieczna jest odpowiednia zmiana bieżącej regulacji kształtującej jej ramy prawne.

1.Ciechanowicz-McLean, J., Prawo ochrony i zarządzania środowiskiem. Warszawa 2019.
2.Crutzen, P.J. i Stoermer, E.F., The “Anthropocene”, Global Change Newsletter 2000, nr 41.
3.Erechemla, A., Oceny oddziaływania na środowisko, jako przykład realizacji zasady prewencji we wspólnotowym prawie ochrony środowiska, Studia Europejskie 2007, nr 1.
4.Filipowicz, T., Komentarz do art. 71, w Filipowicz, T. et. al., Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz. Warszawa 2020.
5.Habuda, A., Obszary Natura 2000 w prawie polskim. Warszawa 2013.
6.Iwańska, B., Oceny oddziaływania na środowisko w świetle orzecznictwa ETS, Europejski Przegląd Sądowy 2007, nr 10.
7.Lew-Gliniecka, K., Zasada przezorności i zasada prewencji w unijnym prawie ochrony środowiska. Analiza przypadku na tle uwag ogólnych, Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość 2011, t. 8.
8.Nowak, M.J., Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko jako instrument zarządzania środowiskiem w wybranych polskich gminach, Ekonomia i Środowisko 2014, nr 1(48).
9.Pchałek, M., Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planów i przedsięwzięć, w Pchałek, M. et. al., Realizacja przedsięwzięć infrastrukturalnych. Aspekty prawnośrodowiskowe. Warszawa 2019.
10.Pyć, D., Prawo rozwoju zrównoważonego: zasada prewencji i „zanieczyszczający płaci” w systemie ochrony środowiska morskiego (współczesne tendencje w prawie międzynarodowym, wspólnotowym i krajowym), Prawo Morskie 2002, nr 7.
11.Strulak-Wójcikiewicz, R. i Łatuszyńska, M., Ocena oddziaływania inwestycji w infrastrukturę transportu na środowisko – aspekty prawne i metodologiczne, Handel Wewnętrzny 2013, t. 3.
12.Szewczyk, M., Miejsce środowiskowej oceny przedsięwzięcia w systemie prawa, w Leoński, Z. et al. (red.), Prawo zagospodarowania przestrzeni. Warszawa 2019.
13.Wierzbowski, B. i Rakoczy, B., Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe. Warszawa 2018.