Studia Administracyjne

ISSN: 2080-5209     eISSN: 2353-284X    OAI    DOI: 10.18276/sa.2019.11-03
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / nr 11 2019
Protection of the environment against electromagnetic fields – comments and amendments in the law

Autorzy: Joanna Chałupińska
Chief Inspectorate of Environmental Protection

Marieta Czekałowska
Voivodship Inspectorate of Environmental Protection in Szczecin
Słowa kluczowe: electromagnetic radiation Chief Inspector of Environmental Protection measurements monitoring checks
Data publikacji całości:2019
Liczba pobrań ?: 427

The aim of this paper is to demonstrate whether applicable regulations unambiguously specify the role of public administration authorities in terms of protection against electromagnetic radiation in the environment. The paper employs the method of interpretation of norms of applicable law within which normative material of the discussed issue is analysed and selected opinions of the legal thought and judicial decisions are referred to. The paper also refers to the assessment of electromagnetic radiation in the environment in the West Pomeranian Voivodship in 2018 made on the basis of research carried out according to the State Environmental Monitoring Programme for 2016–2020, which in turn is grounded in the regulation of Article 2(1)(2) of the act of Inspection of Environmental Protection. The measurements were made in accordance with a relevant regulation and did not show excess levels of electronic fields in the environment. However, it needs to be remembered that the dynamic development of the telecommunication industry will result in enhanced monitoring and checks of the levels of these fields especially in publically available places.

1.1. Czuba-Wąsowska M., Dostęp do informacji o stanie i ochronie środowiska – wybrane zagadnienia proceduralne, in: Energetyka i ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym, M. Cherka, F.M. Elżanowski, M. Swora, K.A. Wąsowski (eds.), Warsaw 2010.
2.2. Koc D., Wymogi wynikające z przepisów dotyczących efektywności energetycznej oraz certyfikacji energetycznej budynków w procesie inwestycyjnym, in: Energetyka i ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym, M. Cherka, F.M. Elżanowski, M. Swora, K.A. Wąsowski (eds.), Warsaw 2010.
3.3. Korzeniowski P., Prawa i obowiązki przedsiębiorców w ochronie środowiska. Zarys encyklopedyczny, Warsaw 2010.
4.4. Lamża Ł., Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji, Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego 2019.
5.5. Mazur-Wierzbicka E., Ochrona środowiska a integracja europejska. Doświadczenia polskie, Warsaw 2012.
6.6. Prawo ochrony środowiska, M. Górski (ed.), Warsaw 2018.
7.7. Rabiej S., Wielkoskalowe skażenia promieniotwórcze środowiska. Monitoring. Ochrona. Modele i Odniesienia, Warsaw 2012.
8.8. Rakoczy B., Dopuszczalność usytuowania urządzeń przesyłowych na obszarach Natura 2000 ze szczególnym uwzględnieniem problematyki służebności przesyłu, in: Problemy wdrażania systemu Natura 2000 w Polsce, A. Kaźmierska-Patrzyczna, M.A. Król (eds.), Szczecin–Łódź–Poznań 2013.
9.9. Różycki S., Ochrona środowiska przed polami elektromagnetycznymi. Informator dla administracji samorządowej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 2011.
10.10. Sobieraj K., Obszary chronione wobec projektowanych regulacji w zakresie korytarzy przesyłowych, in: Problemy wdrażania systemu Natura 2000 w Polsce, A. Kaźmierska-Patrzyczna, M.A. Król (eds.), Szczecin–Łódź–Poznań 2013.
11.11. Surówka A., Miejsce konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia w systemie praw i wolności człowieka i obywatela, “Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2012, no. 3.
12.12. Trzcińska D., Prawo planowania i zagospodarowania przestrzennego z perspektywy środowiska i jego ochrony, Warsaw 2018.
13.13. Commission of the European Committees, Report from the Commission on the application of Council recommendation of 12 July 1999 (1999/519/EC) on the limitation of the exposure of the general public to electromagnetic fields (0 Hz to 300 GHz) – Second Implementation report 2002-2007. COM/2008/0532 final.
14.14. Zmyślony M., Działanie stałych i sieciowych pól magnetycznych występujących w środowisku człowieka na układy biologiczne. Mechanizm rodnikowy, Łódź 2002.