Rocznik Komparatystyczny

ISSN: 2081-8718     eISSN: 2353-2831    OAI    DOI: 10.18276/rk.2015.6-09
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 6 (2015)
Od pisarza narodowego do światowego i z powrotem. O polskich uczestnikach Iowa Writing Program

Autorzy: Agnieszka Moroz
Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: Artur Międzyrzecki Andrzej Kijowski literatura amerykańska literatura polska sława literacka pisarz światowy pisarz narodowy Grzegorz Musiał
Data publikacji całości:2015

Since 1966 Polish authors regularly participate in the world-famous International Writing Program at the University of Iowa in Iowa City, USA. Selected writers arrive in the United States as recipients of prestigious grants in order to meet American publishers, literary agents, journalists and readers. During their residency they establish relationships with other recognized writers and representatives of the world’s intellectual elite. Recommended by the Program’s organizers, they give lectures at renowned American universities after their residency in Iowa comes to an end. Due to these circumstances, they often perceive their stay in the US as an opportunity to upgrade their status of a national writer to the global one. Nevertheless, most of them do not succeed in such a transformation. The paper traces the efforts of three Polish writers: Andrzej Kijowski, Grzegorz Musiał and Artur Międzyrzecki, undertaken with the hope of making an international career. It also tries to find an explanation for their failure in this respect and to show how the lack of meaningful success outside Poland influenced the way in which these writers treated world literature and its representatives.

1.Kaźmierczak, Janusz. „The University of Iowa International Writing Program as a vehicle of East-West cultural exchange”. Polish-Anglosaxon Studies 16 (2013): 87–96.
2.Kijowski, Andrzej. Dziennik 1970–1977. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1988.
3.Kozicka, Dorota. „My zdies’ emigranty? Polski pisarz w „podróży służbowej”. Narracje migracyjne w literaturze polskiej XX i XXI wieku. T. 2. Red. H. Gosk. Kraków: Universitas, 2012. 89–106.
4.Masternak, Zbigniew. „Rozpaczliwy łopot skrzydeł”. Akcent 1–2 (2001): 73–77.
5.Międzyrzecki, Artur. To samo miasto, ta sama miłość. Warszawa: Czytelnik, 1992.
6.Moroz, Agnieszka. „Tożsamość odnaleziona w samolocie do San Francisco. Twórcze «ja» w wierszach i pamiętnikach polskich stypendystów International Writing Program”. Literatura polska w świecie. T. 5. Mapowanie, opisy, interpretacje. Red. R. Cudak. Katowice: Wydawnictwo Gnome, 2014. 246–254.
7.---. „Przeszłość ukryta «w treściach milczeń». Tożsamość polskich emigrantów w ujęciu stypendystów International Writing Program – Leszka Elektorowicza i Julii Hartwig”. Interferencje Kultury Współczesnej. Red. A. Górajek, A. Jagłowska, D. Wyrzykiewicz. Warszawa: Zakład Graficzny Uniwersytetu Warszawskiego, 2015. 191–204.
8.Musiał, Grzegorz. Dziennik z Iowa. Zapiski z Ameryki. Poznań: Zysk i s-ka, 2007.
9.Pilch, Jerzy. „Czarna dziura lat osiemdziesiątych”. Tygodnik Powszechny 13 (1990): 1, 4–5.
10.Szaruga, Leszek. „Obok literatury (Spór o «czarną dziurę lat osiemdziesiątych»)”. Tygodnik Powszechny 18 (1990): 8.
11.Wiśniewska, Katarzyna. „Tak pięknie, że strach”. Gazeta Wyborcza (Warszawa) 158 (2005): 24–26.