Rocznik Komparatystyczny

ISSN: 2081-8718     eISSN: 2353-2831    OAI    DOI: 10.18276/rk.2021.12-14
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 12 (2021)
Zwielokrotnione podwojenie – poeta Marian Pankowski w oczach Doroty Walczak-Delanois

Autorzy: Łukasz Kraj ORCID
Słowa kluczowe: Marian Pankowski dwujęzyczność poezja polska poezja belgijska
Data publikacji całości:2021

Informacje dodatkowe

CytowanieKraj, Łukasz. „Zwielokrotnione podwojenie – poeta Marian Pankowski woczach Doroty Walczak--Delanois”. Rocznik Komparatystyczny 12 (2021): 311–320. DOI: 10.18276/rk.2021.12-14.

The bilingual (Polish-French) book Poetic doubling. Marian Pankowski – Polish poet of the French language (2020) by Dorota Walczak-Delanois is an important study that fills in the gap in the research on Marian Pankowski’s poetry and its reception. By examining the poems meticulously – with a special emphasis put on entanglements between the poet’s growing bilingualism and the development of his artistic work – the author points at the rootedness of Pankowski’s poetry in Polish literary tradition and, at the same time, at his uniqueness on the map of Polish and Belgian literature in the 20th century. Pankowski’s poetic work is depicted as highly sensual, suspended between two different languages and literary traditions, and truly up-to-date, also in the context of contemporary criticism.

1.Agamben, Giorgio. Co zostaje z Auschwitz. Archiwum i świadek. Warszawa: Wydawnictwo Sic!, 2008.
2.Barć, Stanisław. Marian Pankowski – poeta, prozaik, dramaturg. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2011.
3.Barcz, Anna. Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej. Katowice: Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, 2016.
4.Chomiszczak, Tomasz. „Pisarz »stąd«, »stamtąd« i»spomiędzy«. Mariana Pankowskiego z kulturą narodową przypadki”. Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace Literackie 58 (2018): 155–164.
5.Destrée-van Wilder, Elisabeth. „Odbiór twórczości Mariana Pankowskiego na Zachodzie”. Pisarska rozróba. W 70-lecie urodzin Mariana Pankowskiego. Red. Lidia Czajkowska, Stanisław Duszak. Sanok: Miejska Biblioteka Publiczna „Polonia”, 1990.
6.Latawiec, Krystyna. Na scenie świata i teatru. O dramaturgii Mariana Pankowskiego. Kraków: Universitas, 1994.
7.Nycz, Ryszard. Język modernizmu. Prolegomena historycznoliterackie. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2013.
8.Ruta-Rutkowska, Krystyna. Szkice o twórczości Mariana Pankowskiego. Warszawa: Wydawnictwo Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008.
9.Tabaszewska, Justyna. Jedna przyroda czy przyrody alternatywne? O pojmowaniu i obrazach przyrody w polskiej poezji. Kraków: Universitas, 2010.
10.Walczak-Delanois, Dorota. Poetyckie podwojenie. Marian Pankowski – polski poeta języka francuskiego. Dédoublement poétique. Marian Pankowski – poète polonais de langue française. Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa, 2020.