Rocznik Komparatystyczny

ISSN: 2081-8718     eISSN: 2353-2831    OAI
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 12 (2021)
Wielogłos, epoki i tematy. Współczesna komparatystyka literacka wobec historii idei Spotkanie

Autorzy: Michał Bajer ORCID
Uniwersytet Szczeciński
Słowa kluczowe: historia idei Ludwik Osiński współczesna komparatystyka literacka
Data publikacji całości:2021

Literary comparative studies and the history of ideas The history of ideas still occupies important space in contemporary literary research. The authors of the articles presented in this issue of the Comparative Yearbook interpret the long duration of individual literary themes and traditions as well as propose reflection on the relationship between the language of literature and other areas of humanistic knowledge. Some of the authors also tackle editorial issues connected with the perception of particular ideas. Along with selected categories of contemporary humanistic discourse (gender and religion), traditions of historical and literary periodization play important roles in their discussions.

1.Osiński, Ludwik. „Wykład literatury porównawczej”. Tegoż. Dzieła. T. 2. Warszawa: Nakład wdowy po autorze, 1861.
2.Kowal, Jolanta. „Ludwik Osiński – ojciec literackiej komparatystyki? Glosa do historii badań porów-nawczych w Polsce”. Nová Filologická Revue 2 (2020): 33–48.
3.Patro-Kucab, Magdalena. „Ludwik Osiński – profesor-esteta. Próba waloryzacji wykładów literatury porównawczej”. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica 5 (2017): 101–114
4.Żbikowski, Piotr. „Ludwik Osiński (1775–1838)”. Pisarze polskiego Oświecenia. T. 3. Red. Teresa Kostkiewiczowa, Zbigniew Goliński. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996. 199–223.