Rocznik Komparatystyczny

ISSN: 2081-8718     eISSN: 2353-2831    OAI    DOI: 10.18276/rk.2019.10-14
CC BY-SA   Open Access   ERIH PLUS

Lista wydań / 10 (2019)
„Teraz tam literaci jeżdżą, piszą albo nic nie robią”. Dom Pracy Twórczej w perspektywie geografii literackiej

Autorzy: Martyna Miernecka
Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: komparatystyka literacka literatura polska Dom Pracy Twórczej Obory gatunki mowy geopoetyka
Data publikacji całości:2019

The purpose of this article is to analyze the cultural phenomenon of the House of Creative Work institution in the post-war Poland as demonstrated by the stays of four writers – Miron Białoszewski, Tadeusz Konwicki, Leopold Tyrmand, Marek Hłasko – in one of the Houses, Obory near Warsaw. A comparative analysis of the attitude of these writers towards the institution in question, as well as the transformational nature of the relation between its space and literary material creates a dense network of connections between the place, authors, and texts. The article is part of a research in the field of geopoetics and raises questions about the physical and material space of the House in Obory, its symbolic dimension, and the types of narratives that it evokes. The structure of this article is ordered by the primary functions of the house in Obory and the speech genres corresponding to particular functions according to the geoculturology project by Wasilij Szczukin.

1.Białoszewski, Miron. Konstancin. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991.
2.------. Polot nad niskimi sferami. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2017a.
3.------. Proza stojąca, proza lecąca. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2015.
4.------. Szumy, zlepy, ciągi. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989.
5.------. Świat można jeść w każdym miejscu. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2017b.
6.------. Tajny dziennik. Kraków: Znak, 2012.
7.------. Wczasy w Oborach [audio]. https://www.piw.pl/bialoszewskiaudio [dostęp: 20.06.2019].
8.Bielas, Katarzyna, Jacek Szczerba. Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2015.
9.Burkot, Stanisław. Miron Białoszewski. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1992.
10.Czyżewski, Andrzej. Piękny dwudziestoletni. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2012.
11.Hłasko, Marek. Piękni dwudziestoletni. Warszawa: Polityka Spółdzielnia Pracy, 2008.
12.Kasperski, Edward. Kategorie komparatystyki. Warszawa: Wydawnictwo Wydziału Polonistyki UW, 2010.
13.Kolińska, Krystyna. Parnas w Oborach. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000.
14.Konwicki, Tadeusz. Nowy Świat i okolice. Warszawa: Czytelnik, 1986.
15.------. Kalendarz i klepsydra. Warszawa: Czytelnik, 1989.
16.------. Wschody i zachody księżyca. Warszawa: Wydawnictwo Officyna, 1990.
17.Parfianowicz-Vertun, Weronika. „Jamesa Deana trapi lumbago albo o fatalnych skutkach (nie)posiadania własnego kąta”. Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski. Red. Agnieszka Karpowicz, Piotr Kubkowski, Włodzimierz Karol Pessel, Igor Piotrowski. Warszawa: Lampa i Iskra Boża, 2016.
18.Rybicka, Elżbieta. Geopoetyka. Przestrzeń i miejsce we współczesnych teoriach i praktykach literackich. Kraków: Universitas, 2014.
19.Szczukin Wasilij. Mit szlacheckiego gniazda. Studium geokulturologiczne o klasycznej literaturze rosyjskiej. Tłum. Bogusław Żyłko. Kraków: Universitas 2006.
20.Sobczak, Kornelia. „Siedem dalekich rejsów. Flirt (z) gatunkiem”. „Ceglane ciało, gorący oddech”. Warszawa Leopolda Tyrmanda. Red. Agnieszka Karpowicz, Piotr Kubkowski, Włodzimierz Karol Pessel, Igor Piotrowski. Warszawa: Lampa i Iskra Boża, 2015.
21.Stańczakowa, Jadwiga. Dziennik we dwoje. Wrocław: Warstwy, 2015.
22.Tyrmand, Leopold Dziennik 1954. Warszawa: Wydawnictwo MG, 2015.
23.------. Życie towarzyskie i uczuciowe. Warszawa: Wydawnictwo MG, 2016.
24.Zaleski, Marek. „Obory, czyli o nowej pastoralności”. Tegoż, Echa Idylli w literaturze polskiej doby nowoczesności i późnej nowoczesności. Kraków: Universitas, 2007.
25.Zgoła, Clara. „Skompromitowana stolica kulturalna świata i podmiejski falanster. Paryż i Maisons-Laffitte Marka Hłaski”. Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski. Red. Agnieszka Karpowicz, Piotr Kubkowski, Włodzimierz Karol Pessel, Igor
26.Piotrowski, Warszawa: Lampa i Iskra Boża, 2016.