Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2017.40-03

Lista wydań / nr 4 (40) 2017
Funkcja dowodowa listu przewozowego w lądowym transporcie towarów

Autorzy: Konrad Garnowski ORCID
Uniwersytet Szczeciński, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług
Słowa kluczowe: prawo przewozowe Konwencja CMR Konwencja CIM list przewozowy
Data publikacji całości:2017
Klasyfikacja JEL: K12 K22

W artykule omówiono problematykę funkcji dowodowej listu przewozowego na gruncie prawa krajowego, Konwencji CMR i Konwencji CIM. Autor przedstawia różnice pomiędzy uregulowaniami zawartymi w poszczególnych aktach, dochodząc do wniosku, że najbardziej klarowne i zrównoważone są regulacje zawarte w Konwencji CMR. Wynika to z faktu, że akt ten jasno określa rolę dowodową listu przewozowego oraz jego relacje wobec innych dowodów, zachowując jednak niezbędną elastyczność. W przypadku Konwencji CIM wątpliwości może budzić daleko idące uprzywilejowanie przewoźnika, które stawia go w pozycji zdecydowanie korzystniejszej niż nadawcę, prowadząc do naruszenia równowagi pomiędzy stronami umowy przewozu. W odniesieniu natomiast regulacji zawartych w prawie krajowym wartość dowodowa listu przewozowego nie jest precyzyjnie określona, w szczególności nie sposób ocenić jego relacji do innych dowodów, co uzasadnia potrzebę nowelizacji Prawa przewozowego w tym zakresie.

1.Aikens, R., Lord, R., Bools, M. D. (2006). Bills of lading. London: Informa.
2.Ambrożuk, D., Dąbrowski, D., Wesołowski, K. (2014). Prawo przewozowe: komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
3.Ambrożuk, D., Dąbrowski, D., Wesołowski, K. (2015). Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR): komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
4.Clarke, Malcolm A. (2009). International carriage of goods by road: CMR. London: Informa.
5.Clarke, M.A., Yates, D. (2008). Contracts of carriage by land and air. London: Informa.
6.Górski, W. (1959). List przewozowy. Poznań: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
7.Górski, W. (1972). Umowa przewozu. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
8.Hill, D. J., Messent, A. D., Glass, D. A. (2000). CMR: contracts for the international carriage of goods by road. London: Lloyd’s of London Press.
9.Jaworski, A. (2012). Prawo przewozowe: komentarz. Warszawa: LexisNexis Polska.
10.Kolarski, A. (2002). Prawo przewozowe: komentarz. Warszawa: Kodeks.
11.Loewe, R. (1975). Commentary on the Convention of 19 May 1956 on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR). Genewa.
12.Safjan, M., & Radwanski, Z. (2012). System prawa prywatnego. T. 1: Prawo cywilne - część ogólna (2 wydanie). Warszawa: Beck.
13.Sośniak, M. (1974). Prawo przewozu lądowego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
14.Stec, M. (2005). Umowa przewozu w transporcie towarowym (Wyd. 1). Kraków: Zakamycze.
15.Szanciło, T. (2013). Odpowiedzialność kontraktowa przewoźnika przy przewozie drogowym przesyłek towarowych. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.
16.Theunis, J. (1987). International carriage of goods by road (CMR) (1st ed). London ; New York: Lloyd’s of London Press.
17.Wesołowski, K. (2013). Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR. Warszawa: Wolters Kluwer.