Problemy Transportu i Logistyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2016.34-08

Lista wydań / nr 2 (34) 2016
Prognozowanie trendów rozwoju rynku w Polsce na podstawie danych z preselekcyjnych stacji ważenia pojazdów w ruchu

Autorzy: Dawid Brudny
APM PRO Sp. z o.o., Bielsko-Biała

Stanisław Krawiec
Politechnika Śląska, Wydział Transportu, Katowice
Słowa kluczowe: preselekcja wagowa transport lądowy Produkt Krajowy Brutto
Data publikacji całości:2016
Klasyfikacja JEL: O11

Sieć dróg krajowych w Polsce w ostatnich kilku latach została wyposażona w około 100 instalacji systemów preselekcyjnego ważenia pojazdów w ruchu. Bezpośrednim celem tych inwestycji jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów przeciążonych. Informacje gromadzone przez system zawierają również dane statystyczne m.in. o ruchu pojazdów ciężkich. Dane, jakie zarządcy ruchu pozyskują z punktów wag preselekcyjnych, zawierają miedzy innymi informacje o liczbie, kategorii, wadze oraz długości pojazdów. W artykule zbadano zależność pomiędzy danymi (pozyskanymi na przestrzeni 2 lat ze stacji preselekcyjnych) dotyczącymi pojazdów ciężkich oraz wielkością Produktu Krajowego Brutto. Obecny wzrost Produktu Krajowego Brutto w głównej mierze spowodowany jest wzrostem popytu krajowego; określenie jego relacji do uzyskanych danych z wag preselekcyjnych może pozwolić wyciągnąć wnioski, na podstawie których będzie można podejmować działania zmierzające do wzrostu efektywności transportu lądowego.

1.Brzozowski, K. (2012). Wybrane metody oddziaływania transportu na środowisko. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej.
2.COST 323 (1999). Ważenie pojazdów samochodowych w ruchu. Raport końcowy. Załącznik 1. Europejska specyfikacja WIM. Wersja 3.0, sierpień.
3.Janiszewska, E. (2013). Identyfikacja i ważenie pojazdów przeciążonych. Inżynieria Ruchu Drogowego, 3.
4.Kukiełka, L. (red.) (2012). Ekologiczne aspekty stosowania nowych technologii w transporcie. Koszalin: Wydawnictwo Uczelnianie Politechniki Koszalińskiej.
5.Mitas, A.W., Bernaś, M., Bugdol, M., Ryguła, A., Konior, W. (2011). Elektroniczne narzędzia pomiarowe w transporcie – wagi preselekcyjne. Elektronika, 12, 86–89.
6.Pipień, M., Roszkowska, S. (2015). Szacunki kwartalnego PKB według województw w Polsce – zastosowanie estymacji funkcji parametrów modelu regresji liniowej. Materiały i Studia nr 315. Warszawa: Narodowy Bank Polski, Departament Edukacji i Wydawnictw.
7.Popławska-Mszyca, J. (red.) (2010). Efektywność transportu w teorii i praktyce. Katowice: Akademia Ekonomiczna w Katowicach.
8.Stiglitz, J.E., Sen, A., Fitoussi, J.P. (2013). Błąd pomiaru, dlaczego PKB nie wystarczy. Warszawa: PTE.
9.Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Dz.U. 2001, nr 125, poz. 1371, z późn. zm.