Problemy Transportu i Logistyki

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2016.36-21

Liste der Ausgaben / nr 4 (36) 2016
The multimodal carrier's liability for non-localized loss
(Odpowiedzialność przewoźnika multimodalnego za szkodę niezlokalizowaną)

Autoren: Daniel Dąbrowski
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński
Schlüsselbegriffe: odpowiedzialność przewoźnika strata niezlokalizowana szkoda niezlokalizowana umowa przewozu multimodalnego przewóz multimodalny umowy mieszane
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:9 (203-211)
Klasyfikacja JEL: K12 K22

Abstract

Celem artykułu jest określenie właściwego reżimu odpowiedzialności przewoźnika za utratę lub uszkodzenie towaru w sytuacji, w kt.rej szkoda nie może być przypisana do konkretnego odcinka przewozu. Autor wskazuje sytuacje, w kt.rych reżim odpowiedzialności przewoźnika jest wprost określony przez krajowe lub międzynarodowe prawa przewozowe. Istnieje jednak wiele przypadk.w, w kt.rych odnalezienie właściwego reżimu jest trudniejsze. Autor jest zdania, że umowa przewozu multimodalnego ma charakter mieszany. Przy ustaleniu jej skutk.w prawnych, w tym reżimu odpowiedzialności przewoźnika, może być więc pomocne odwołanie się do metod ustalenia skutk.w prawnych um.w mieszanych.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Ambrożuk, D., Dąbrowski, D., Wesołowski, K. (2014). Prawo przewozowe: komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
2.Dąbrowski, D. (2015). Przewóz multimodalny w świetle konwencji przewozowych. Przegląd Prawa Handlowego, 11, 30–35.
3.Glass, D.A. (2013). Freight Forwarding and Multimodal Transport Contracts (2. ed). London: Informa.
4.Hoeks, M. (2010). Multimodal Transport Law: The Law Applicable to the Multimodal Contract for the Carriage of Goods. Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International.
5.Hoeks, M. (2013). Liability, Jurisdiction and Enforcement Issues in International Road Carriage: CMR Carrier Liability in the Netherlands and Germany and the Influence of the EU. In: Carriage of Goods by Sea, Land and Air : Unimodal and Multimodal Transport in the 21st Century (p. 45–64). Informa Law.
6.Krzemiński, G. (2010). Pojęcie umowy mieszanej. Studia Prawnicze, 3, 243–269.
7.Kwaśniewski, Z. (1989). Umowa multimodalnego przewozu towarów w obrocie międzynarodowym. Toruń: Wyd. UMK.
8.Wesołowski, K. (2013). Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR. Warszawa: Wolters Kluwer.