Problemy Transportu i Logistyki

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2016.36-20

Liste der Ausgaben / nr 4 (36) 2016
Charakter prawny aktów staranności odbiorcy w krajowym i międzynarodowym przewozie towarów

Autoren: Dorota Ambrożuk
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński
Schlüsselbegriffe: akty staranności umowa przewozu dochodzenie roszczeń
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:8 (195-202)
Klasyfikacja JEL: K12 K22

Abstract

Celem artykułu jest przedstawienie regulacji dotyczących tak zwanych akt.w staranności umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń wobec przewoźnika za szkody w przesyłce i wynikające z op.źnienia w przewozie. W opracowaniu wskazano na istotę akt.w staranności i ich charakter na gruncie poszczeg.lnych przepis.w regulujących umowę przewozu krajowego i międzynarodowego. Sformułowano wnioski de lege ferenda odnoszące się do przyszłej polskiej regulacji umowy przewozu. Autorkapostuluje rezygnację ze skutku materialnoprawnego zaniechania akt.w staranności w postaci wygaśnięcia roszczeń. Wyraża przekonanie, że akty staranności powinny być unormowane wyłącznie na płaszczyźnie dowodowej.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Ambrożuk, D., Dąbrowski, D., Wesołowski, K. (2014). Prawo przewozowe. Komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
2.Białkowski, M. (2014). Dowód prima facie w postępowaniu cywilnym dotyczącym szkód powstałych w związku z leczeniem. Palestra, 3–4, 115–125.
3.Clarke, M.A. (2009). Internatonal Carriage of Goods by Road: CMR. London: informa.
4.Dolecki, H. (2008). Ciężar dowodu w polskim procesie cywilnym. Warszawa: PWN.
5.Godlewski, J. (2007). Przepisy ujednolicone o umowie przewozu towarów kolejami (CIM). Gdynia: Wyd. Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
6.Górski, W. (1983). Umowa przewozu. Warszawa: Wyd. Prawnicze.
7.Jesser-Huβ, H. (2009). W: B. Czerwenka, R. Herber (red.), Münchener Kommentar zum Handelsgesetzbuch. Transportrecht. München: C.H. Beck, Franz Vahlen.
8.Koller, I. (2013). Transportrecht. Kommentar. München: C.H. Beck.
9.Messent, A., Glass, D. (2000). CMR: Contracts for the International Carriage of Goods by Road. London, Hong Kong: Lloyd’s of London Press Ltd.
10.Morawski, L. (1980). Domniemania faktyczne i reguły dowodu prima facie. Studia Prawnicze, 1–2, 217–241.
11.Ruhwedel, R.H. (2009). W: B. Czerwenka, R. Herber (red.), Münchener Kommentar zum Handelsgesetzbuch.
12.Stec, M. (2005). Umowa przewozu w transporcie towarowym. Kraków: Zakamycze.
13.Wesołowski, K. (1995). Odpowiedzialność przewoźnika za szkody przy przewozie przesyłek w świetle ustawy Prawo przewozowe. Zielona Góra: Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
14.Wesołowski, K. (2013). Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR. Warszawa: Wolters Kluwer.
15.Wesołowski, K., Ambrożuk, D., Dąbrowski, D. (2015). Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR). Warszawa: Wolters Kluwer.