Problemy Transportu i Logistyki

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Transportu i Logistyki

ISSN: 1644-275X     eISSN: 2353-3005    OAI    DOI: 10.18276/ptl.2016.34-02

Liste der Ausgaben / nr 2 (34) 2016
Katowicka szkoła ekonomiki transportu - profil naukowo-badawczy i dydaktyczny

Autoren: Maria Michałowska
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Ekonomii, Katedra Transportu
Schlüsselbegriffe: procesy dydaktyczne dorobek naukowy logistyka ekonomika transportu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:9 (17-25)
Klasyfikacja JEL: R41

Abstract

W artykule przedstawiono w zarysie genezę oraz etapy rozwoju działalności Zespołu Katedry Transportu, funkcjonującego w strukturze Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w zakresie realizacji funkcji naukowo-badawczych, badawczo-eksperckich oraz edukacyjnych. W ciągu 48 lat istnienia zespołu zajmującego się ekonomiczną problematyką transportu, spedycji i logistyki można wymienić etap kształtowania profilu ośrodka naukowo-badawczego, założonego przez doc. Jana Wiesnera oraz okres, w którym pracownicy Katedry kontynuują przyjęte standardy oraz podejmują nowe inicjatywy, uzasadnione szeroko rozumianymi przemianami. Zespół prowadzi badania naukowe ważne z punktu widzenia istniejących megatrendów, jak również rozwoju społeczno-gospodarczego regionu Górnego Śląska oraz kraju. Badania naukowe, dorobek publikacyjny i doświadczenie zawodowe kadry wiążą się bezpośrednio z prowadzonymi procesami kształcenia na kierunku ekonomia w ramach specjalności transport i logistyka oraz studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia kierunku logistyka o tytule zawodowym inżyniera oraz nowo uruchomionych, trzysemestralnych studiach drugiego stopnia na kierunku logistyka.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Grzelakowski, A.S. (2006). Ekonomika transportu jako dziedzina badań sektora transportu oraz jego relacji z otoczeniem. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 435. Ekonomiczne Problemy Usług, 3, 59–69.
2.Michałowska, M. (red.) (2014). Aktywność organizacji pozarządowych jako interesariuszy polityki transportowej. Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Wydziałowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 165.
3.Michałowska, M. (red.) (2012). Efektywność transportu w warunkach gospodarki globalnej. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Katowice.
4.Michałowska, M. (red.) (2009). Efektywny transport – konkurencyjna gospodarka. Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Katowice.
5.Michałowska, M. (red) (2015). Współczesne uwarunkowania rozwoju transportu w regionie. Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Wydziałowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 143.
6.Mikulski, J. (red.) (2015). Tools of Transport Telematics. 15th International Conference on Transport Systems Telematics, TST 2015, Wrocław, Poland, April 15–17. Selected Papers. Berlin: Springer.
7.Roszko, K. (1980). Bibliografia transportu Polski 1945–1970. Katowice: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach.