Opuscula Sociologica

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Sociologica

ISSN: 2299-9000     eISSN: 2353-2882    OAI    DOI: 10.18276/os.2017.2-03

Lista wydań / nr 2/2017
Zastosowanie metod mieszanych we współczesnych badaniach na Ziemiach Zachodnich i Północnych – przykład Żuław i Powiśla

Autorzy: Aleksandra Paprot-Wielopolska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Słowa kluczowe: Ziemie Zachodnie i Północne tożsamość regionalna tożsamość lokalna Powiśle metody mieszane Żuławy
Data publikacji całości:2017

Tekst poświęcony jest wykorzystaniu metod mieszanych w badaniach nad współczesnymi mechanizmami kreowania tożsamości na Ziemiach Zachodnich i Północnych wśród przedstawicieli samorządów na różnych szczeblach władzy, instytucji kultury, organizacji i liderów społeczności oraz mieszkańców. Na przykładzie regionu Żuław i Powiśla autorka prezentuje zastosowanie łączenia metod jakościowych (pogłębionego wywiadu swobodnego ukierunkowanego, obserwacji, mapowania, map mentalnych, etnografii wirtualnej) oraz ilościowych (ankiety) w ramach sekwencyjnej strategii eksploracyjnej. Celem artykułu jest przedstawienie przydatności metod mieszanych na poszczególnych etapach analizy materiałów oraz wyjaśnienie, dlaczego warto je stosować we współczesnych badaniach nad tożsamościami.

1.Angrosino, M. (2010). Badania etnografczne i obserwacyjne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
2.Burke Johnson, R., Onwuegbuzie, A.J., Turner, L.A. (2007). Toward a Defnition of Mixed Methods Research. Journal of Mixed Method Research, 2, (1), 112–133.
3.Burszta, J. (1987). Z metodologii badań etnografcznych procesów tworzenia się nowego społeczeństwa na ziemiach zachodnich. W: D. Simonides (red.), Etnologia i folklorystyka wobec problemu tworzenia się nowego społeczeństwa na Ziemiach Zachodnich i Północnych (Materiały z sesji 10–11.10.1986) (s. 11–21). Opole: Instytut Śląski.
4.Ciechorska-Kulesza, K. (2016). Tożsamość a przestrzeń w warunkach niestabilnych granic. Przypadek byłego województwa elbląskiego. Gdańsk: Instytut Kaszubski w Gdańsku.
5.Cichocki, P., Jędrkiewicz, T., Zydel, R. (2012). Etnografa wirtualna. W: D. Jemielniak (red.), Badania jakościowe. Metody i narzędzia (s. 203–220). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
6.Creswell, J.W., (2010). Mapping the Developing Landscape of Mixed Methods Research. W: A. Tashakkori, C. Teddlie (red.), SAGE Handbook of Mixed Method in Social and Behavioral Research (s. 45–68). Thousand Oaks, CA: SAGE Publications.
7.Creswell, J.W. (2013). Projektowanie badań naukowych. Metody jakościowe, ilościowe i mieszane. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
8.Dulczewski, Z. (1996). O badaniach socjologicznych na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Z prof. dr. hab. Zygmuntem Dulczewskim rozmawiają: Jan Włodarek – dyrektor Instytutu Socjologii UAM i Stanisław Lisiecki – członek Kolegium Redakcyjnego PZ. Przegląd Zachodni, 4, 111–117.
9.Dulczewski, Z., Kwaśniewski, K., Kwilecki, A., Ziółkowski, M. (1997). Czy i jak badać dziś Ziemie Zachodnie i Północne Polski? Z dyskusji socjologów. Przegląd Zachodni, 3, 1–13.
10.Flick, U. (2011). Jakość w badaniach jakościowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
11.Gibbs, G. (2011). Analizowanie danych jakościowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
12.Kacperczyk, A. (2014). Autoetnografa – technika, metoda, nowy paradygmat? O metodologicznym statusie autoetnografi. Przegląd Socjologii Jakościowej, 10, (3), 32–74. Pobrano z: www.przegladsocjologiijakosciowej.org.
13.Łęcka, I. (2006). Zróżnicowanie granic regionów kulturowych. W: J. Plit (red.), Granice w krajobrazach kulturowych (s. 43–54). Sosnowiec: Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geografcznego.
14.Łęga, W. (1933). Ziemia malborska. Kultura ludowa. Toruń: Wydawnictwa Instytutu Bałtyckiego.
15.Łukianow-Tukalo, M. (2016). Społeczne konsekwencje akcji „Wisła” w powiecie kwidzyńskim. W: A. Paprot, K. Linda-Grycza, T. Buliński (red.), Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu (s. 35–42). Gdańsk–Nowy Dwór Gdański: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”.
16.Łukowski, W. (2002). Społeczne tworzenie ojczyzn. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
17.Plano Clark, V.L., Badiee, M. (2010). Research Questions in Mixed Methods Research. W: A. Tashakkori, C. Teddlie (red.), SAGE Handbook of Mixed Method in Social and Behavioral Research (s. 275–304). Thousand Oaks, CA: SAGE Publications.
18.Sakson, A. (2011). Od Kłajpedy do Olsztyna. Współcześni mieszkańcy byłych Prus Wschodnich. Kraj Kłajpedzki, Obwód Kaliningradzki, Warmia i Mazury. Poznań: Wydawnictwo Instytutu Zachodniego.
19.Silvermann, D. (2007). Interpretacja danych jakościowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
20.Stachura, K. (2016). Problemy zapewniania jakości w badaniach online. W: P. Siuda (red.), Metody badań online (s. 154–180). Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe Katedra.
21.Stanisz, A. (2013). Emocje i intymność w antropologicznym procesie badawczym. W: T. Buliński, M. Kairski (red.), Teren w antropologii. Praktyka badawcza we współczesnej antropologii kulturowej (s. 181–208). Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
22.Zarycki, T. (2009). Peryferie. Nowe ujęcia zależności centro-peryferyjnych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.