Opuscula Sociologica

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Sociologica

ISSN: 2299-9000     eISSN: 2353-2882    OAI    DOI: 10.18276/os.2016.1-04

Lista wydań / nr 1/2016
Studenci kierunków społecznych i humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego wobec spraw publicznych. Zainteresowanie – postrzeganie – rozprawianie

Autorzy: Piotr Czakon
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Słowa kluczowe: sprawy publiczne sfera publiczna uczestnictwo publiczne rozprawianie
Data publikacji całości:2016

Artykuł mierzy się z problemem postaw studentów ze Śląska wobec spraw publicznych. Tekst rozpoczyna się zwięzłym opisem tytułowego zagadnienia. We wstępnej części zostały zrelacjonowane klasyczne koncepcje tego zagadnienia – Hannah Arendt, Bruce’a Ackermana i Jürgena Habermasa. Czytelnik dowiaduje się o fundamentalnych definicyjnych aspektach pojęcia sfery publicznej. Jest ona rozumiana jako instytucjonalna płaszczyzna, w której ludzie mogą partycypować, by wyrazić swoje opinie lub uczestniczyć w organizacjach publicznej reprezentacji.W następnej części – na podstawie rezultatów pracy magisterskiej autora – zostały zaprezentowane wszystkie niezbędne informacje o postawach studentów względem sfery publicznej. Podkreślono, że większość młodzieży akademickiej zadeklarowała zainteresowanie zagadnieniami ponadjednostkowymi, lecz ich uczestnictwow sferze publicznej pozostaje na bardzo podstawowym poziomie.

1.Arendt, H. (2000). Kondycja ludzka. Warszawa: Fundacja Aletheia.
2.Babbie, E. (2008). Podstawy badań społecznych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
3.Benhabib, S. (2003). Trzy modele przestrzeni publicznej. Krytyka Polityczna, 3, 74–89.
4.Czakon, P. (2014). Młodzież akademicka w sferze publicznej. Kapitał stowarzyszeniowo-obywatelski studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowice: Śląska Biblioteka Cyfrowa.
5.Czyżewski, M. (2007). Wprowadzenie do wydania polskiego. W: J. Habermas, Strukturalne przeobrażenia sfery publicznej (s. VII–XIX). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
6.Elliott, A. (2011). Współczesna teoria społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
7.Flick, U. (2011). Projektowanie badania jakościowego. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
8.Habermas, J. (2007). Strukturalne przeobrażenia sfery publicznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
9.Homa, T. (2013). Obywatelskość. Wybrane europejskie ujęcia filozoficzne i kulturowe. Kraków: Wydawnictwo WAM.
10.Makowski, P. (2011). „Sfera publiczna” i detranscendentalizacja intersubiektywności. Uwagi na temat normatywnych teorii społecznych. W: M. Nowak, P. Pluciński (red.), O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń (s. 85–100). Kraków: Wydawnictwo Ha!art.
11.Marody, M., Giza-Poleszczuk, A. (2004). Przemiany więzi społecznych. Zarys teorii zmiany społecznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
12.Moskalewicz, M. (2011). Przestrzenie pojawiania się. Miejsce lokalności w myśli Hannah Arendt W: M. Nowak, P. Pluciński (red.), O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń (s. 55–68). Kraków: Wydawnictwo Ha!art.
13.Nowak, P. (2000). Wolność albo życie. W: H. Arendt, Kondycja ludzka (s. 355–372). Warszawa: Fundacja Aletheia.
14.Nowak, M., Pluciński, P. (2011). Problemy ze sferą publiczną. O pożytkach z partykularnych rozstrzygnięć. W: M. Nowak, P. Pluciński (red.), O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń (s. 11–47). Kraków: Wydawnictwo Ha!art.
15.Sztompka, P. (2007). Zaufanie. Fundament społeczeństwa. Kraków: Wydawnictwo Znak.
16.Wnuk-Lipiński, E. (2004). Socjologia życia publicznego. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.