Opuscula Sociologica

Lokalni animatorzy czynnikiem enklawotwórczym

Autorzy: Bogdan Idzikowski
Uniwersytet Zielonogórski
Słowa kluczowe: współpraca transgraniczna regionalizm aktywizacja społeczności lokalnych animacja kultury lokalnej enklawy społeczne
Data publikacji całości:2014

Artykuł jest efektem badań jakościowych przeprowadzonych w ramach projektu „Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej – nowe przestrzenie”. Pokazano w nim trzy przypadki lokalnych animatorów kultury. Objęci badaniami animatorzy realizują odmienne strategie animacyjne (strategie wyzwalania inicjatyw społecznych i oddolnej aktywności), które w artykule powiązano z socjologicznymi koncepcjami enklaw społecznych. Autor ujawnia potencjał enklawotwórczy tych strategii. Proponuje także koncepcję enklaw społecznych, wiążącą enklawy z teoriami elit społecznych i subkultur.

1.Enklawy życia społecznego 2007, red. L. Gołdyka, I. Machaj, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin. Enklawy życia społecznego. Kontynuacje 2009, red. L. Gołdyka, I. Machaj, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin. Gliń