Opuscula Sociologica

ISSN: 2299-9000    OAI
CC BY-SA   Open Access   CEEOL

Lista wydań / nr 2/2014
Enklawy i eksklawy aborcyjne – dynamika i źródło zmian

Autorzy: Ewelina Wejbert-Wąsiewicz
Uniwersytet Łódzki
Słowa kluczowe: aborcja społeczne postrzeganie aborcji układy kultury Kościół katolicki
Data publikacji całości:2014

W artykule opisano polskie enklawy i eksklawy aborcyjne w świecie realnym i internetowym (teoretycznych ram dostarcza koncepcja układów kultury B. Sułkowskiego). Wśród wielu rodzajów aborcyjnych enklaw i eksklaw warto wymienić przede wszystkim ideologiczno-polityczne (pro- i antyaborcyjne); instytucjonalne (zorganizowane wokół lokalnych, publicznych i prywatnych instytucji, stowarzyszeń); przestrzenne (istnieją tylko w rzeczywistym świecie, tylko w internecie lub w obu „światach”); czasowe (stałe i przejściowe) i wiele innych. Najważniejszym kryterium powstawania enklaw i eksklaw wydaje się być ideologia. Najbardziej popularnymi w sieci są enklawy pro- i antyaborcyjne (opisane w artykule forum A i B). Aborcyjne enklawy i eksklawy są to miejsca dla kobiet i stworzone przez kobiety (nigdy przez mężczyzn) a współistnienie mężczyzn i kobiet w enklawach aborcyjnych widoczne jest tylko w „antyaborcyjnych kręgach”

1.Arendt H. 1998, O przemocy. Nieposłuszeństwo obywatelskie, Wydawnictwo Alatheia, Warszawa. Bober W. 2008, Powinność w świecie cyfrowym, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa. Castells E. 2003, Galaktyka Internetu, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań.