Opuscula Sociologica

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Sociologica

ISSN: 2299-9000     eISSN: 2353-2882    OAI    DOI: 10.18276/os.2017.2-04

Liste der Ausgaben / nr 2/2017
Szczecin jako przestrzeń życia i rozwoju w świadomości jego aktywnych zawodowo mieszkańców w kontekście rekompozycji rynków pracy Pomorza Zachodniego

Autoren: Albert Terelak

Sebastian Kołodziejczak
Schlüsselbegriffe: dynamika rynku pracy kapitał ludzki zarządzanie miastem
Data publikacji całości:2017
Seitenanzahl:12 (51-62)

Abstract

W tekście zawarta jest analiza dynamiki podstawowych wskaźników zachodniopomorskiego rynku pracy na tle pozostałych województw. W takim kontekście zaprezentowana jest kondycja Szczecina jako miasta stanowiącego regionalne centrum społeczno-ekonomiczne. Rysem charakterystycznym jego oblicza, widzianego z perspektywy jakości procesów społecznych i gospodarczych obecnych w innych dużych aglomeracjach Polski, są znaczące dysproporcje kluczowych potencjałów rozwojowych związanych z jakością życia, kapitałem ludzkim, zapleczem instytucjonalnym i technicznym oraz infrastrukturalnym, atrakcyjnością inwestycyjną, sprawnością w pozyskiwaniu środków finansowych na realizowane inwestycje i przedsięwzięcia, jak również kulturą i wizerunkiem miasta. Zaprezentowane wyniki analizy stanowią ramy dla oglądu zagadnień związanych ze społecznym postrzeganiem stolicy Pomorza Zachodniego przez jej mieszkańców.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Anecka, M., Fihel, A. (2013). Selektywność emigracji i migracji powrotnych – o procesie „wypłukiwania”. Migration Review. CEEMR. Pobrano z: http://www.ceemr.uw.edu.pl/vol-1-no-1-december-2012/articles/selektywno-emigracji-i-migracji-powrotnych-polak-w-o-procesie-wyp (10.12.2013).
2.Baza Danych Lokalnych – www.bdl.stat.gov.pl (4.05.2016).
3.Białek, J., Dzierzgwa, R., Mackiewicz, M., Perzanowska-Przychodzka, E., Przybylska, L., Siłuszek, A., Sudak, S., Więckowska, E. (2011). Raport Polska 2011. Gospodarka – Społeczeństwo – Regiony. Warszawa: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
4.Dulczewski, Z. (red.) (1971). Społeczeństwo Ziem Zachodnich. Studium porównawcze wyników badan socjologicznych w województwie zielonogórskim. Poznań: Wydawnictwo Instytutu Zachodniego.
5.Dulczewski, Z., Kwilecki, A. (red.) (1979). Pamiętniki osadników Ziem Odzyskanych. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie.
6.Kwilecki, A. (red.) (1970). Ziemie Zachodnie w polskiej literaturze socjologicznej. Wybór tekstów. Poznań: Wydawnictwo Instytutu Zachodniego.
7.Mastalerz, M. (2007). Raporty na temat wielkich miast Polski. Poznań. Warszawa: PwC Polska.
8.Mioduszewska, M. (2008). Najnowsze migracje z Polski w świetle danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. CMR Working Papers. Formerly ISS Working Papers. Seria Prace Migracyjne, 39/94. Warszawa: Centre of Migration Research.
9.Orłowski, W. (2011). Raporty na temat wielkich miast Polski. Bydgoszcz. Warszawa: PwC Polska.
10.PUP Szczecin (2015). Rynek pracy w mieście Szczecinie w 2014. Szczecin: PUP Szczecin.
11.PUP Szczecin, Statystyka lokalnego rynku pracy – www.pupszczecin.pl (30.01.2017).
12.Terelak, A., Klepajczuk, B., Kołodziejczak, S. (2009). Poziom znajomości języków obcych wśród mieszkańców Szczecina i Koszalina oraz charakterystyka obcokrajowców studiujących w wyższych uczelniach obu miast. Raport z badania. Szczecin: Gmina Miasto Szczecin.
13.Terelak, A., Kołodziejczak, S. (2011). Poziom kompetencji językowych wśród mieszkańców Szczecina i Koszalina w zakresie wybranych języków obcych oraz charakterystyka obcokrajowców studiujących w wyższych uczelniach obu miast. Raport z badania. Szczecin: Gmina Miasto Szczecin.
14.Terelak, A., Kołodziejczak, S. (2012). Zagraniczne emigracje zarobkowe mieszkańców województwa zachodniopomorskiego a regionalny rynek pracy. Szczecin: Wydawnictwo Zapol.
15.Terelak, A., Kołodziejczak, S. (2013). Poziom kompetencji językowych – w zakresie języków obcych – wśród mieszkańców Szczecina mieszczących się w dynamicznych kategoriach wieku produkcyjnego oraz studentów szczecińskich uczelni wyższych stojących u progu wejścia na rynek pracy. Raport z badań. Szczecin: Gmina Miasto Szczecin.
16.Terelak, A., Kołodziejczak, S. (2016). Poziom kompetencji językowych – w zakresie języków obcych – wśród mieszkańców Szczecina mieszczących się w dynamicznych kategoriach wieku produkcyjnego oraz wśród stojących u progu wejścia na rynek pracy studentów szczecińskich uczelni. Raport z badań. Szczecin: Gmina Miasto Szczecin.
17.Znaniecki, F. (1990). Współczesne narody. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
18.Znaniecki, F., Ziółkowski, J. (1984). Czym jest dla ciebie miasto Poznań? Dwa konkursy: 1928/1964. Warszawa–Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.