Marketing i Zarządzanie

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

ISSN: 2450-775X    OAI    DOI: 10.18276/miz.2018.51-03

Lista wydań / nr 1 (51) 2018
Wyzwania wieku informacyjnego. Ergonomiczny aspekt kształtowania i zarządzania systemem pracy zdalnej

Autorzy: Aleksandra Dewicka
Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania

Michał Trziszka
Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Zarządzania
Słowa kluczowe: praca zdalna wiek informacyjny ergonomia zarządzanie bezpieczeństwo i higiena pracy
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: I25 L10 M15

Celem pracy jest ergonomiczny aspekt kształtowania i zarządzania zdalnymi systemami pracy. W niniejszym opracowaniu na podstawie dostępnych danych źródłowych i literaturowych określono i opisano ergonomiczny aspekt kształtowania i zarządzania systemami pracy zdalnej. Po krótkim wprowadzeniu i omówieniu zagadnienia wieku informacyjnego w części pierwszej artykułu autorzy charakteryzują termin praca zdalna. Następnie określone zostają zakresy i wymagania prawne zawiązane z kształtowaniem i zarządzaniem systemami pracy zdalnej. W części trzeciej artykułu autorzy poruszają problematykę ergonomicznego aspektu kształtowania środowiska pracy wraz z wymaganiami prawnymi i normatywnymi obowiązującymi w państwie polskim i Unii Europejskiej. Całość zamyka krótkie podsumowanie, w którym zawarta została refleksja autorów.

1.Bukała, W. (2015). Ergonomiczne warunki pracy. Technik BHP. Warszawa: WSiP.
2.Chmielewska, J., Harnik, I., Kuzak, B., Przebinda, M. (2008). Telepraca i usługi zdalne. Kraków: Wyd. MARR S.A.
3.Gawrysiak, P. (2008). Cyfrowa rewolucja. Rozwój cywilizacji informacyjnej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
4.Stroińska, E. (2012). Elastyczne formy zatrudnienia. Telepraca – zarządzanie pracą zdalną. Warszawa: Poltext.
5.Wieczorek, Z. (2011). BHP w biurze i urzędzie. Ergonomia w pracy biurowej. Warszawa: Wiedza i Praktyka.
6.www.ciop.pl (11–17.11.2017).