Marketing i Zarządzanie

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

ISSN: 2450-775X    OAI    DOI: 10.18276/miz.2018.51-02

Lista wydań / nr 1 (51) 2018
Kwalifikacje pracowników służby bhp a bezpieczeństwo warunków pracy w przedsiębiorstwach

Autorzy: Anna Cierniak-Emerych
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny
Słowa kluczowe: warunki pracy służba bhp kwalifikacje
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: J24 J81

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy wciąż pozostaje kwestią newralgiczną. Określone zadania w tym zakresie mogą i powinni realizować pracownicy służby bhp dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami. Celem artykułu stało się ukazanie prawnych wymogów dotyczących kwalifikacji pracowników służby bhp oraz relacji pomiędzy tymi wymogami a zadaniami tych pracowników. Było to tłem do realizacji w części empirycznej opracowania celu w postaci ukazania oczekiwań potencjalnych pracowników służby bhp związanych z oferowanymi im możliwościami uzyskania ujętych w wymogach prawa kwalifikacji. Uwagę skoncentrowano na możliwości uzyskania kwalifikacji do zatrudnienia na stanowisku starszego inspektora bhp. Podstawą rozważań były studia literatury przedmiotu oraz badania empiryczne przeprowadzone wśród słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu bhp.

1.Cierniak-Emerych, A. (2005). Europejskie standardy praw człowieka i warunków pracy. Wrocław: Wyd. I-BiS.
2.Kodeks pracy (2017). Warszawa: C.H. Beck.
3.Koradecka, D. (red.) (2000). Nauka o pracy – bezpieczeństwo, higiena, ergonomia. Zarządzanie bezpieczeństwem i higiena pracy. T. 8. Warszawa: CIOP.
4.Król, H., Ludwiczyński, A. (red.) (2006). Zarządzanie zasobami ludzkimi. Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
5.Nowak, A. (2013). Behapowiec od 1 lipca 2013 r. Pobrane z: http://www.atest.com.pl/ teksty,aa1305_1 (2.01.2018).
6.Pocztowski, A. (1998). Zarządzanie zasobami ludzkimi. Zarys problematyki i metod. Kraków: Antykwa.
7.Rączkowski, B. (2016). BHP w praktyce. Gdańsk: ODDK.
8.Rozporządzenie Rady Ministrów z 2.09.1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Dz.U. 1997, nr 109, poz. 704, z późn. zm.
9.Tomaszewska, E. (2014). BHP w zakładach pracy. Zagadnienia prawne i praktyczne. Warszawa: Difin.