Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu

Aktualnie: Marketing i Zarządzanie

ISSN: 1509-0507     eISSN: 2353-2874    OAI    DOI: 10.18276/pzfm.2015.41/2-11

Lista wydań / ZN 875 PZFiM nr 41 t. 2
Kryteria wyboru produktu i miejsca zakupu przy korzystaniu z porównywarki cenowej

Autorzy: Radosław Mącik
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Słowa kluczowe: internet ekspres do kawy porównywarki cen miejsce zakupu wybór produktu
Data publikacji całości:2015

W artykule przedstawiono wyniki badań o charakterze eksploracyjnym, zrealizowanych techniką CAWI z zadaniem wyboru produktu przez badanego w zewnętrznej porównywarce cen, na próbie 439 konsumentów. W analizach uwzględniano wybór marki, modelu i ceny automatycznego ekspresu do kawy, eksplorując, za pomocą wielowymiarowej analizy korespondencji związki tych cech z wiedzą i preferencjami konsumenta. Zarówno niska, jak i wysoka wiedza prowadzą do wyboru droższego produktu. Niska wiedza wiąże się z wyborem popularnych marek, a preferencje związane z piciem kawy w stylu amerykańskim (a nie włoskim) do wyboru tańszych produktów. Wśród kryteriów wyboru produktu dominują niska cena i marka oraz wygląd produktu, a przy wyborze dostawcy – niska cena, darmowa dostawa oraz opinie o sprzedawcy.

1.Benbasat I., Barki H., Quo vadis, TAM?, „Journal of the Association of Information Systems” 2007, No. 4.
2.Chatterjee P., Drivers of new product recommending and referral behaviour on social network sites, „International Journal of Advertising” 2011, No. 1.
3.Dellaert B.G.C., Häubl G., Searching in choice mode: consumer decision processes in product search with recommendations, „Journal of Marketing Research” 2012, No. 2.
4.Gefen D., Karahanna E., Straub D. W., Trust and TAM in online shopping: An integrated model, „MIS Quarterly” 2003, No. 1.
5.Häubl G., Trifts V., Consumer decision making in online shopping environments: The effects of interactive decision aids, „Marketing Science” 2000, No. 1.
6.Mącik R., Mącik D., Lipowski M., Furtak R., Wpływ technologii informacyjnych i komunikacyjnych na zachowania konsumentów – studium empiryczne, Wyd. UMCS, Lublin 2011.
7.Mącik R., Technologie informacyjne i komunikacyjne jako moderator procesów podejmowania decyzji zakupowych przez konsumentów, Wyd. UMCS, Lublin 2013.
8.Murray K.B., Häubl G., Interactive consumer decision aids, w: Handbook of marketing decision models, red. B.Wierenga, Springer, 2008.
9.Pfeiffer J., Interactive decision aids in e-commerce, Physica-Verlag A Springer Company 2012.
10.Wang W., Benbasat I., Interactive decision aids for consumer decision making in e-commerce: The influence of perceived strategy restrictiveness, „MIS Quarterly” 2009, No. 2.
11.www.wordle.net/.
12.Xiao B., Benbasat I., E-commerce product recommendation agents: use, characteristics, and impact, „MIS Quarterly” 2007, No. 1.