Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/2-11

Lista wydań / 4/2016
Global Reporting Initiative (GRI) and its implications on portfolio values in CEE countries – environmental aspect
(Globalna Inicjatywa Sprawozdawcza (GIS ) i jej implikacje na wartości portfela akcji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – aspekt środowiskowy)

Autorzy: Bogna Janik
Słowa kluczowe: Inicjatywa Sprawozdawcza indeksy: CEERIUS VONIX RESPECT zrównoważone finanse
Data publikacji całości:2016

Cel – Celem artykułu jest ocena zgodności selekcji do portfeli RESPECT, CEERIUS, VONIX z wytycznymi GRI oraz ocena dochodowości i efektywności inwestycyjnej w/w portfeli. Metodologia badania – W artykule została przeprowadzona analiza ilościowa i jakościowa portfeli pasywnych akcji spółek odpowiedzialnych społecznie notowanych w ramach indeksów RESPECT, CEERIUS i VONIX. Analiza ilościowa dotyczy lat 2010–2015. Oceniona została dochodowość i efektywność w/w indeksów vs. indeksów klasycznych. W ramach analizy jakościowej szczególna uwaga skoncentrowana została na składzie wymienionych indeksów w kontekście zgodności z wytycznymi zapisanymi w ramach Globalnej Inicjatywy Sprawozdawczej (Global Reporting Initiative- wzorca raportowania odpowiedzialnego biznesu). Wytyczne te wyznaczają standardy jakimi powinny się posługiwać podmioty selekcjonujące aktywa w ramach społecznie odpowiedzialnych inwestycji portfelowych. Wynik – Wynik przeprowadzonej analizy wskazuje, że inwestycja w indeks RESPECT była najbardziej dochodowa ale równocześnie dobór spółek do indeksu RESPECT nie w pełni spełnia standardy GRI w kategorii – środowisko. Oryginalność/wartość – Wynik badania wskazuje standardy doboru aktywów do portfeli społecznie odpowiedzialnych w kategorii środowisko jak i dokonuje oceny ich stosowania w krajach Europy Środkowo- -Wschodniej.

1.Barnea A., Rubin A. (2006). Corporate social responsibility as a conflict between shareholders. EFA 2006 Zurich Meetings.
2.Bauer R, Otten R., Tourani-Rad A. (2006). Ethical investing in Australia: Is there a financial penalty? Pacific-Basin Finance Journal, 14 (1), 33–48.
3.Bertrand M., Mullainathan S. (2003). Enjoying the Quiet Life? Corporate Governance and managerial Preferences. Journal of Political Economy, 111, 1043–1075.
4.Edmans A. (2008). Does the Stock market Fully Intangibles? Employee Satisfaction and Equity Prices. Working papers series at the R/L. White Center for Financial Research 16-07, 30 (20.09.2011).
5.Geczy Ch., Stambaugh R.F., Levin D. (2005). Investing in Socially Responsible Mutual Funds, SSRN: http://ssrn.com/abstract=416380 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.416380.
6.GRI Reporting Principles and Standard Disclosures, https://www.globalreporting.org/standards/g4/Pages/default.aspx#sthash.dIPtIowQ.dpuf.
7.Herman P.R. (2010). The HIP Investor makes Bigger Profits by Building a Better World. WILEY, John Wiley & Sons, Inc.
8.Jensen M., Meckling W. (1976). Theory of the Firm: Managerial Behavior, Agency Costs, and Capital Structure. Journal of Financial Economics, 3, 305–360.
9.Lev B., Sarath B., Sougiannis T. (2005). R&D Reporting Biases and Their Consequences. Contemporary Accounting Research, Winter, 977–1026.
10.Murtha O.T., Hamilton A. (2012). Sustainable Asset Management. In: Evolutions in Sustainable Investing, Strategies, Funds and Thought Leadership, edited by Cary Krosinsky with Nick Robinson and Stephen Viederman, WILEY, John Wiley & Sons, Inc.