Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/2-01

Lista wydań / 4/2016
Wpływ płynności na efektywność działania przedsiębiorstw notowanych na NewConnect

Autorzy: Monika Bolek
Słowa kluczowe: płynność finansowa rentowność marża zysku operacyjnego
Data publikacji całości:2016

Cel – Celem badania jest przedstawienie związku między płynnością finansową i rentownością. Weryfikowana hipoteza brzmi: Płynność finansowa wpływa na efektywność działania przedsiębiorstw notowanych na NewConnect. Metodologia badania – Analizę korelacji i regresji na danych przekrojowych przeprowadzono na grupie niefinansowych przedsiębiorstw notowanych na NewConnect w latach 2007–2013. Wskaźniki finansowe obliczono samodzielnie, wykorzystując dokumenty finansowe, udostępnione przez bazę Notoria. Wynik – W wyniku przeprowadzonych badań zweryfikowano pozytywnie hipotezę stwierdzając, że płynność finansowa wpływa na efektywność działania przedsiębiorstw. Cykl konwersji gotówki wpływa negatywnie na rentowność kapitałów własnych, aktywów i marżę zysku operacyjnego, a płynność bieżąca pozytywnie, tak jak cash flow z działalności operacyjnej. Oryginalność/wartość – Jako oryginalną wartość można uznać zbadanie kluczowych zależności w obszarze płynności i efektywności działania w kontekście spółek rozwojowych, które są w fazie komercjalizacji i które są notowane na alternatywnej giełdzie NewConnect.

1.Bieniasz A., Gołaś Z. (2011). Sprawność zarządzania kapitałem obrotowym i jej wpływ na rentowność małych, średnich i dużych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce. Journal of Agribusiness and Rural Development, 4 (22).
2.Eljelly A. ( 1991). Liquidity–profitability tradeoff: An empirical investigation in an emerging market. International Journal of Commerce and Management, 14 (2).
3.Gajdka J., Walińska E. (2008). Zarządzanie finansowe teoria i praktyka. T. 2. Warszawa: Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce.
4.García-Teruel P.J., Martínez-Solano P. (2007). Effects of working capital management on SME profitability. International Journal of Managerial Finance, 3 (2).
5.Gill A., Biger N., Mathur N. (2010). The relationship between working capital management and profitability: evidence from The United States. Business and Economics Journal, 10.
6.Gowthami R.A. (2012). Study on Liquidity Performance of Top Performing Manufacturing Industries. Journal of Finance, Accounting & Management, 3 (1).
7.Jose M.L., Lancaster C., Stevens J.L. (1996). Corporate returns and cash conversion cycles. Journal of Economics and Finance, 20 (1).
8.Kuś A., Hodun M. (2011). Cykl kapitału obrotowego netto a rentowność przedsiębiorstw przemysłowych. Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, 91.
9.Lazaridis I., Tryfonidis D. (2006). Relationship Between Working Capital Management And Profitability Of Listed Companies In The Athens Stock Exchange. Journal of Financial Management & Analysis, 19 (1).
10.Mathuva D. (2009). The influence of working capital management components on corporate profitability: a survey on Kenyan listed firms. Research Journal of Business Management, 3 (1).
11.Mun S.G., Jang S.S. (2015). Working capital, cash holding, and profitability of restaurant firms. International Journal of Hospitality Management.
12.Raheman A., Nasr M. (2007). Working capital management and profitability – case of Pakistani firms. International Review of Business Research Papers, 3 (1).
13.Shin H.H., Soenen L. (1998). Efficiency of Working Capital and Corporate Profitability. Financial Practice and Education, 8.
14.Stefański A. (2012). Zależność między okresem konwersji gotówki a rentownością – wyniki badań. Ekonomika i Organizacja Gospodarki, 97.
15.Wang L. (2012). A Study on Dynamic Adjustment Behavior of Asset-Liability Ratio of Manufacturing Listed Companies in China. Advanced Materials Research, 1.
16.Wawryszuk-Misztal A. (2007). Zależność między zarządzaniem kapitałem obrotowym netto a rentownością na przykładzie spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio H. Oeconomia, 41.